Jak podkreślają organizatorzy, celem spotkania było przypomnienie mechanizmów działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze metodą ”na wnuczka”, „na policjanta” lub „na urzędnika”. Mundurowi apelowali do starszych mieszkańców o czujność i zdrowy rozsądek podczas odbierania telefonów, gdy podczas rozmowy ktoś przekazuje informację, że pilnie potrzebne są pieniądze, np. w związku z wypadkiem, zatrzymaniem policję, koniecznością zapłacenia kary, aby uniknąć więzienia itp. Referująca temat policjantka przedstawiła przypadki tego typu przestępstw, do których doszło w województwie pomorskim.
Uczestniczący w debacie seniorzy mieli również możliwość porozmawiania ze swoimi dzielnicowymi oraz podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w naszym mieście. Policjanci zaprezentowali działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację „Moja komenda”.
Na koniec spotkania dzielnicowi wręczyli wszystkim uczestnikom ulotki prewencyjne „Policja ostrzega - nie daj się oszukać metodą na wnuczka lub policjanta".
Organizatorem debaty był mł. insp. Michał Zapolski, komendant powiatowy policji w Malborku. A uczestnikami głównie słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Co zrobić, jeśli zadzwonią
Policjanci przypominają, że w przypadku odebrania telefonu od rzekomego wnuczka, funkcjonariusza czy krewnej z prośbą o pomoc i przekazanie pieniędzy, powinniśmy natychmiast postępować wg instrukcji:
● poinformować o takim zdarzeniu policję, dzwoniąc pod nr 997;
● potwierdzić otrzymaną informację u członków rodziny;
● zachować ostrożność i nie działać w pośpiechu;
● pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.