Jak podkreślają przedstawiciele nowej organizacji pozarządowej, każde spotkanie w ramach Malborskiego Forum Pomocowego jest bezpłatne i otwarte spotkanie dla wszystkich, bez względu na wiek, poziom wykształcenia czy światopogląd. Również wszyscy zaproszeni i występujący eksperci mówcy i moderatorzy z założenia są wyczuleni na posługiwanie się komunikatywnym, a więc maksymalnie prostym językiem, zrozumiałym dla ogółu uczestników. Tym bardziej, że jednym z głównych celów, jakie sobie założyliśmy, jest doinformowanie każdego uczestnika poprzez bezpośredni kontakt ze specjalistą.
- Podczas najbliższego spotkania chcemy dokładnie omówić bardzo ważny temat, jakim są mity i prawdy związane z założeniem spółdzielni socjalnych i innymi możliwymi działaniami w obrębie ekonomii społecznej, a także opłacalnością, realiami i poziomem zaawansowania tworzeniem takich podmiotów w naszej części kraju. Postaramy się także przybliżyć, kto stoi za właściwym rozwojem spółdzielni socjalnych w naszych środowiskach i w naszym województwie. Właśnie dlatego zaprosiliśmy specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z działaniami i tym obszarem ekonomii społecznej – tłumaczy Krzysztof Hajbowicz ze stowarzyszenia Malborskie Forum Pomocowe.
Na liście gości są m.in. przedstawiciele Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz innych instytucji publicznych z województwa pomorskiego.
- Ponieważ zakładamy, że zainteresowanych problematyką spółdzielni socjalnych może być wielu, zakładamy, będziemy się również w ich imieniu domagać konkretów, prostych wskazówek, transparentnego prezentowania dotychczas podjętych działań i jednoznacznych deklaracji co do przyszłości i możliwości faktycznego rozwoju podmiotów ekonomii społecznej – wyjaśnia Krzysztof Hajbowicz. - Ponieważ od początku przy okazji zwoływania naszego Forum stawiamy na międzysektorową współpracę, zapraszamy mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, liderów, pastorów, księży Kościołów różnych denominacji, przedstawicieli zainteresowanych problematyką urzędników, przedstawicieli różnych instytucji miasta, powiatu i całego regionu. Ideą Forum jest możliwość wzajemnego poznania, nawiązania kontaktów, bezpośrednich pytań i przedstawienia istotnych dla lokalnych społeczności problemów.
W Forum zadeklarowali udział przedstawiciele władz samorządowych, m.in. burmistrz Marek Charzewski i wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk z Malborka, wiceburmistrz Tomasz Sikora z Gniewa oraz urzędnicy instytucji powiatowych PUP, PCPR, również z województwa. Przedstawiciele organizacji i instytucji miejskich ze Sztumu, Gniewa, Malborka, liderzy kościołów i związków wyznaniowych, przedsiębiorcy, etc.
Moderatorami najbliższego Malborskiego Forum Pomocowego będą: wprawiona w poprzednich spotkaniach Dorota Ardziejewska (Kościół Boży w Chrystusie – zbór Syloe w Malborku) oraz Krzysztof Hajbowicz, twórca Forum (Lokalna Gazeta Obywatelska, stowarzyszenie Malborskie Forum Pomocowe).