poniedziałek, 23 września 2024 13:23
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrowersyjny mandat radnego. Rada nie usłuchała wojewody

MALBORK. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Malborka samorządowcy nie zdecydowali się na wygaszenie mandatu radnego Jacka Markowskiego. Wezwał ich do tego wojewoda pomorski.
Zdaniem prawników wojewody, który pełni wobec samorządów funkcję kontrolną, Markowski mógł łamach przepisy antykorupcyjne, które zabraniają łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej na majątku gminy. Tymczasem samorządowiec był do niedawna prezesem Młodzieżowego Ośrodka Piłkarskiego Pomezania, stowarzyszenia sportowego, które funkcjonuje, wykorzystując do tego miejskie stadiony i działalność statutową może finansować m.in. z przychodów ze sprzedaży biletów wstępu na mecze.
- Organ nadzoru stwierdził, iż pan Jacek Markowski, jako członek zarządu stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, naruszył zakaz zarządzania taka działalnością, wynikający z dyspozycji przepisu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym – tłumaczy uzasadnienie Romana Zaborowskiego, wojewody pomorskiego Roman Nowak, jego rzecznik prasowy.
Większość radnych uznała jednak przywoływane przepisy za zbyt restrykcyjne. Tym bardziej, że Markowski szefował ośrodkowi piłkarskiemu nieodpłatnie.
- Nie ma w przedmiotowej sytuacji znaczenia, czy radny funkcję w zarządzie stowarzyszenia pełnił za wynagrodzeniem czy też nieodpłatnie, jak również fakt, iż dochody z działalności gospodarczej klubu przeznaczone były na cele statutowe stowarzyszenia – wyjaśnia w imieniu wojewody Roman Nowak.
I przywołuje szereg wyroków sądów administracyjnych, które uznawały wygaszenie mandatu radnych w podobnych przypadkach za zasadne. Jak tłumaczyła większość malborskich samorządowców, głosując przeciwko skreśleniu Markowskiego z listy radnych, chciała zwrócić uwagę na to, że twarde przepisy mogą zniechęcać zaangażowanych społeczników i sprawić, że zrezygnują oni z aktywnej działalności w swoim środowisku.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test