piątek, 22 listopada 2024 08:01
Reklama
Reklama

Debata o żywieniu dla dzieci i młodzieży

W Urzędzie Miasta Malborka odbyła się debata o zdrowiu, która w całości poświęcona była żywieniu dzieci i młodzieży. Organizatorami debaty była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Malborku i Urząd Miasta Malborka.
Debata o żywieniu dla dzieci i młodzieży

Na debatę został zaproszony Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Wykładom przysłuchiwali się dyrektorzy malborskich placówek oświatowych, a także dzieci i młodzież. Podczas spotkania była omawiana kwestia zdrowia, żywienia najmłodszych. Służyło to zmianom, jakie zostaną wprowadzone od grudnia bieżącego roku.

- Debata służyła informowaniu o zdrowym żywieniu dzieci i młodzieży. Na bieżąco informujemy, jakie zmiany obowiązują z wprowadzonym niedawno rozporządzeniem. Chcemy instruować intendentów oraz personel odpowiadający za kwestię żywienia, jakie wymogi będą po naszej stronie w trakcie kontroli stawiane i w jaki sposób mają się do tego przygotować – mówi Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Wydajemy podręczniki, poradniki, jak się przygotować do nowych przepisów. W każdej chwili zarządzający szkołą mogą na nas liczyć. Nowe przepisy będą dotyczyły wyliczania całkowitej kaloryczności danego posiłku spożywanego w szkole. Cały czas realizujemy program „ Trzymaj formę”. Jest to program wieloletni, przynoszący wymierne efekty. Przepisy wzmocnią cel i działania jakie prowadzimy ten kierunek jest najwłaściwszy.

Dzieci w Polsce, na tle innych europejskich krajów, tyją najszybciej. Takie informacje i wnioski wyciągane są podczas różnych badań.

- Na otyłość u dzieci składa się wiele czynników: mamy większą dostępność do wielu produktów, powszechnie panuje konsumpcjonizm, produkty są łatwo przyswajalne, jednorazowo spożywamy duże dawki kilokalorii – wylicza Anna Gajkiewicz, kierownik Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Malborku. - Świadomość na temat odżywiania wśród dzieci i młodzieży jest coraz większa, bo więcej mówi się o tym w szkole czy w domu. Poprzez programy prozdrowotne realizowane w szkołach dzieci coraz częściej wybierają pomiędzy słodzonymi napojami czy butelką wody mineralnej. Bardzo ważną rolę pełni wysiłek fizyczny, spędzanie razem z rodzicami wolnego czasu czy wspólne posiłki.

Statystyki dotyczące Unii Europejskiej są zatrważające: żyje tu 26 mln dzieci z nadwagą, a 6,4 mln dzieci z otyłością. W 2005 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła otyłość epidemią XXI w.



Podziel się
Oceń

Reklama
pochmurnie

Temperatura: -2°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
test