poniedziałek, 23 września 2024 11:24
Reklama
Reklama

Ile kosztowała podatników wizyta VIP-ów w Malborku

MALBORK. Gościł w Malborku Bronisław Komorowski, prezydent Litwy oraz delegacje składające się z urzędników wysokiego szczebla. Na co wydano pieniądze: ochrona na trybunach (8 tys. zł), wynajęty został namiot, pod którym siedziały delegacje (ok. 2 tys. zł), ochrona medyczna (ok. 700 zł), srebrne pamiątki z herbem Malborka (koszt jednej ok. 400 zł).
Ile kosztowała podatników wizyta VIP-ów w Malborku
Podsumowujemy wydatki i zyski ubiegłotygodniowej imprezy w Malborku.

W czwartek gościł w Malborku Bronisław Komorowski, Daliq Grybauskaita, prezydent Litwy oraz delegacje składające się z urzędników wysokiego szczebla. Wśród zaproszonych na obchody 600. rocznicy bitwy grunwaldzkiej był Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. O koszty wizyty pytamy burmistrza Andrzeja Rychłowskiego.
- Jakie koszty poniesione zostały z budżetu na podjęcie oficjalnych delegacji?
- Miasto nie partycypowało w kosztach samego widowiska, udostępniliśmy natomiast infrastrukturę, w tym scenę wraz z jej montażem.

- Na co konkretnie zostały wydane pieniądze z miejskiej kasy?
- Zapewniono ochronę na trybunach (koszt 8 tys. zł), wynajęty został namiot, pod którym siedziały delegacje (ok. 2 tys. zł) i zapewniliśmy ochronę medyczną (ok. 700 zł). Wysprzątany został także teren miasta, jednak te prace nie były pracami dodatkowymi, a wykonane zostały w ramach ustalonego przed sezonem letnim harmonogramu utrzymania dróg i zieleni – zostały tylko o tydzień przyspieszone, gdyż założenie było takie, że zostaną wykonane przed oblężeniem.

- Ile kosztowały pamiątki, które ofiarowano gościom, którzy przebywali w Malborku? W zapowiedzi telewizyjnej padło z ust Pana Burmistrza, że herb miasta wykonany ze srebra.
- Wręczyliśmy pięć pamiątek z herbem Malborka, datą wydarzenia oraz logo Roku Grunwaldzkiego (Grunwald 1410-2010), koszt jednej to ok. 400 zł. W stosunku do promocji, jaką Malbork uzyskał dzięki temu wydarzeniu, nie były to duże koszty.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
test