czwartek, 10 października 2024 08:28
Reklama
Reklama

Zbiorowa mogiła została w końcu upamiętniona

W poniedziałek miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablic upamiętniających odkrycie zbiorowego grobu cywilnych ofiar II wojny światowej przy ul. Sierakowskich. Do tego makabrycznego odkrycia doszło w 2008 r.  
Zbiorowa mogiła została w końcu upamiętniona

W uroczystości wzięli udział m.in. Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku, Markus Meckel, prezydent Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi, przedstawiciele władz miasta i wielu zaproszonych gości, w tym Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- 28 października 2008 r. w tym miejscu pracownicy budowlani natrafili na szczątki. 16 listopada – na kolejne, których liczba przerosła najśmielsze scenariusze – przypomniał Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Zmarli pozostawili po sobie wiele pytań. Pozostała po nich również pamięć, którą chcemy uczcić. I choć są bezimienni, to krzyczą głośno: nigdy więcej wojny!

Szczątki 2116 osób zostały pochowane na cmentarzu wojennym żołnierzy niemieckich w Glinnej koło Szczecina. Choć już kilka lat wcześniej pojawiły się postulaty, by zachować pamięć o ofiarach, które zbiorowa mogiła została upamiętniona, dokonało się to dopiero teraz.

- Umieściliśmy trzy tablice w języku niemieckim, angielskim i polskim. To tablice upamiętniające cywilne ofiary wojny. Działania, jakie podjęliśmy, aby zmierzać do celu umieszczenia tych tablic były dwutorowe. Rozmawialiśmy z władzami polskimi oraz z władzami niemieckimi, z panią konsul. Udało się wypracować porozumienie dotyczące tekstu, tablic i miejsca, gdzie mają zostać umieszczone. Jestem bardzo szczęśliwy, że doszło to do skutku. To jest trochę jak przestroga mówiąca o okrucieństwie wojny – przyznaje malborski włodarz.

Po uroczystościach w sali konferencyjnej Szkoły Łacińskiej odbyło się forum dyskusyjne na temat współpracy polsko-niemieckiej. Rok 2016 to 25 rocznica traktatu zawartego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Tym ważniejsze dla obydwu narodów stają się takie symboliczne uroczystości.

- To są wydarzenia, których nie możemy zapomnieć. Szczególnie musimy wspominać o tym młodym pokoleniom, które mało wiedzą na temat II wojny światowej. Możemy być bardzo wdzięczni, że z Polakami mamy wielką przyjaźń i zaufanie do siebie, że możemy zorganizować taką uroczystość z okazji upamiętnienia masowego grobu - podkreśla Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku. - W masowej mogile wśród ofiar znajdowało się najwięcej kobiet i dzieci, które zmarły z głodu i zimna. Doceniam ten wielki gest i symbol ze strony Polaków.

Konsul mówiła również o potrzebie rozwijania współpracy.

- Jestem przekonana, że społeczeństwo cywilne, obywatelskie jest najlepszą podstawą przyjaźni polsko-niemieckiej. Politycy naszych krajów podjęli ważne kroki, aby dążyć do wolności w naszych krajach. Mam tu na myśli „Solidarność” czy zjednoczenie Niemiec. Polityka jest ważna, ale trzeba rozszerzać kontakty między ludźmi. Myślę, że nasi obywatele w kraju i za granicą są najlepszymi ambasadorami polsko-niemieckiej przyjaźni – uważa konsul. - Najważniejszą misją jest zaangażować młodzież do działania i zainteresować ich projektami. Jestem zachwycona tym, co usłyszałam w Malborku, że tutaj współpraca z miastami partnerskimi w kwitnie, w szczególności z tymi niemieckimi. Dzieje się tak, bo Urząd Miasta umożliwia te kontakty.



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
test