poniedziałek, 23 września 2024 09:29
Reklama
Reklama

Rosół z bażanta i sarnina dla prezydenta elekta

MALBORK. Malbork był w centrum grunwaldzkiej rocznicy. Nie było spodziewanego wielkiego paraliżu miasta spowodowanego przyjazdem notabli. Na widowisko przyleciał prezydent elekt. Goście spożyli kolację, do wyboru był rosół z bażanta lub chłodnik, a daniem głównym była sarnina. Na deser podano ciasto.
Rosół z bażanta i sarnina dla prezydenta elekta
Na jeden dzień Malbork zaistniał w ogólnopolskich mediach jako centrum grunwaldzkiej rocznicy.
Paraliżu miasta spowodowanego przyjazdem gości najwyższego szczebla nie było.

Najpierw usłyszeliśmy warkot dwóch śmigłowców lecących na lotnisko wojskowe w Królewie. Po kilkunastu minutach ulicami miasta przejechały rządowe auta. To na drugą, mniej oficjalną część obchodów 600-lecia bitwy grunwaldzkiej do Malborka przyjechali Bronisław Komorowski, prezydent elekt oraz Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy z delegacjami urzędników wysokiego szczebla. Wśród gości byli również Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Bruno Platter oraz ambasador Rumunii.
Po zwiedzaniu malborskiej warowni i kolacji w Wielkim Refektarzu, razem z mieszkańcami miasta, goście obejrzeli widowisko „Banderia 1410”.
Wczorajsze widowisko historyczne jest połączeniem poetyckiego oratorium rockowego z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi i elementami rekonstrukcji historycznych.
- Sam pomysł opiera się na poetyckim opisie wybranych sztandarów rycerstwa europejskiego, pod którymi walczyły obie strony konfliktu – powiedział Roman Kołakowski, reżyser widowiska opartego na kronikach Jana Długosza. -  Historycznym paradoksem jest fakt, że obie strony odwoływały się do tych samych wartości i wyznawały tę samą religię.
W wykonywanych przez gwizdy polskiego kina utworach znalazły się cytaty z języka polskiego, łacińskiego, niemieckiego, litewskiego, białoruskiego, ukraińskiego, czeskiego, tatarskiego i ormiańskiego.
Prezydent elekt, Bronisław Komorowski, powiedział (to co wie każde dziecko), że Malbork to bardzo ważne miejsce w historii Polski. Podkreślił, że jest ono wyrazem chwały państwa przed wiekami, że było to zwycięstwo przede wszystkim w 1410 roku, ale także w całej wojnie 30-letniej.
Natomiast pani prezydent Litwy, Daria Grybauskaite, podkreślała, że wydarzenia sprzed 600 lat pokazują wspólną historię Polski i Litwy. Dodała, że bardzo ważna jest także obecna współpraca między naszymi krajami.
VIP-y spożyli na zamku krzyżackim na kolację. Dla prezydenta zapalonego myśliwego przygotowano menu myśliwskie. Do wyboru był rosół z bażanta lub chłodnik, a daniem głównym była sarnina. Na deser podano ciasto.
Spektakl z udziałem m.in. Jolanty Fraszyńskiej, Soni Bohosiewicz, Małgorzaty Kożuchowskiej, Mirosława Baki, Roberta Gonery obejrzeliśmy z nowo wybudowanej widowni na Wałach von Plauena, tuż przy średniowiecznej warowni. W amfiteatrze zmieściło się ponad dwa i pół tysiąca osób.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test