poniedziałek, 23 września 2024 09:27
Reklama
Reklama

NAJAZD 2010. Głowy kilku państw Europy na wałach w Malborku. Paraliż murowany

MALBORK. Jutro do Malborka na obchody Roku Grunwaldzkiego zjadą władze krajowe i goście zagraniczni – prezydenci i przedstawiciele władz wysokiego szczebla m.in. Litwy, Słowacji, Mołdawii i Rumunii. Goście mają z prezydentem-elektem zasiąść na wałach. Mieszkanców czeka wiele utrudnień, zapowiadany jest komunikacyjny paraliż.
NAJAZD 2010. Głowy kilku państw Europy na wałach w Malborku. Paraliż murowany
Część oficjalnych obchodów Roku Grunwaldzkiego będzie odbywała się na malborskim zamku. W związku z tym już od miesięcy trwały ustalenia związane z wizytą osób wysokiego szczebla w mieście.
- W ubiegłym tygodniu odbyły się spotkania robocze związane z organizacją pobytu najwyższych władz Polski i szeregu delegacji zagranicznych w naszym mieście, w związku z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem – mówi Aleksandra Kapejewska z Urzędu Miasta Malborka. -  W mieście przebywali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Biura Ochrony Rządu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciel wojewody, policji z komendy wojewódzkiej i powiatowej, funkcjonariusze straży miejskiej, przedstawiciele Muzeum Zamkowego w Malborku, oraz pracownicy magistratu, jednostek podległych i ZGKiM – wylicza. - Po spotkaniu w magistracie, dalsze ustalenia czynione były podczas wizji lokalnej na Wałach von Plauena.
Bo to właśnie na wałach, na nowo powstałej widowni, zasiądą najważniejsi goście miasta – Prezydent Elekt i jego goście, głowy ościennych państw oraz wysocy urzędnicy. Ale zanim ze specjalnie przygotowanych trybun obejrzą spektakl „Banderia 1410”, miasto czeka najprawdopodobniej wiele utrudnień, a nawet komunikacyjny paraliż. Delegacja przyleci na podmalborskie lotnisko wojskowe i stamtąd przejedzie do Malborka.
- Około godz. 16 droga z Królewa do Malborka może być zamknięta, lub zostawimy ruch wahadłowy – mówi nadkomisarz Andrzej Szramke, komendant malborskiej komendy policji. - To zależy, czego sobie zażyczy ochrona vip-ów i jak sprawnie będzie przebiegała akcja. To sytuacja, która się rozwija, dynamiczna.
Podobnie będzie po godz.22, kiedy zaproszeni goście będą opuszczali miasto, tym razem jednak inną trasą – w kierunku Gdańska.
 -Całkowicie niedostępna dla osób z zewnątrz ma być również przez część dnia strefa wokół zamku – wymienia Aleksandra Kapejewska. - Od rana nie będzie można wjechać na ul. Starościńską, natomiast do godz. 14  tereny zamkowe będą musiały opuścić wszystkie osoby, które nie będą posiadały uprawnienia do przebywania w strefie „0”- zapowiada.
Po dotarciu na zamek delegacje udadzą się na krótkie zwiedzanie warowni, po czym zjedzą uroczysty obiad w jednej z sal zamkowych. Najprawdopodobniej w Letnim Refektarzu, który udostępniany jest tylko na wyjątkowe okazje i szczególnym gościom. Przed godz. 21 wszyscy przemieszczą się na Wały von Plauena, by obejrzeć widowisko „Banderia 1410” ze specjalnie przygotowanej dla nich trybuny.
- Widowisko, z nowo wybudowanych na tym terenie trybun, będą mogli także obejrzeć mieszkańcy Malborka i goście posiadający imienny identyfikator uprawniający do wejścia na widownię – uprzedza Aleksandra Kapejewska. -  Spektakl rozpocznie się o godz. 21 jednak widzowie będą wpuszczani na trybuny już od 19. Nad wszystkim czuwać będzie ochrona. Spektakl będzie retransmitowany na antenie TVP 1 z ok. godzinnym opóźnieniem.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test