poniedziałek, 23 września 2024 09:29
Reklama
Reklama

Mennonici wrócili na Żuławy

MALBORK. - Dla wielu z tych osób to był autentyczny powrót do korzeni, bo na cmentarzu w Stogach odnaleźli groby swoich przodków - mówi Bolesław Klein, organizator Międzynarodowego Spotkania Mennonitów Dolnej Wisły, którzy odwiedzili m.in. Stogi Malborskie.
Mennonici wrócili na Żuławy
- W Polsce pierwszy zjazd menonitów odbył się w 1991 roku właśnie w Stogach Malborskich. Ja sam zainteresowałem się tym tematem w latach ‘90, a ideą tą zaraził mnie mój nieżyjący już kolega Roman Klim -dodał organizator.
Grupa 90 osób z Niemiec i Holandii zwiedziła cmentarz mennonicki i kościół parafialny w Stogach. Po zwiedzeniu cmentarza i świątyni uczestnicy spotkania gościli w świetlicy wiejskiej w tej miejscowości, gdzie podczas kolacji wspominali losy swoje i swoich przodków.
 -Mam nadzieję, że taka inicjatywa w niemałym stopniu przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego i odwiedzin osób z kraju i zagranicy tych terenów – powiedziała Jadwiga Rochowicz, wójt gminy Malbork. – W tym roku młodzież naszej gminy brała udział w ogólnopolskim projekcie ”Ślady przeszłości” i właśnie w ten projekt była wpisana inicjatywa odtworzenia pamięci o menonitach i kolejnym cmentarzu znajdującym się w naszej gminie,  w Kraśniewie. Został on oczyszczony i uprzątnięty przez naszych uczniów. Niewątpliwie największą nekropolią mennonicką jest cmentarz w Stogach Malborskich. To największe skupisko stel nagrobnych w naszej gminie, o które trzeba dbać. I dołożymy wszelkich starań, aby pamięć o mennonitach była szanowana  - dodała wójt.
Historia menonitów na ziemiach polskich zaczęła się w połowie XVI wieku, a zakończyła wraz z wejściem Armii Czerwonej na tereny Polski. Kontakty pomiędzy mennonitami, a Polakami zaczęły się odnawiać stosunkowo niedawno.
Pojednanie zaczęło się około 1990 roku, kiedy to menonici zaczęli przyjeżdżać do Polski, na Żuławy, a szczególny wkład w tę odnowę miał Helmut Reimer, członek gminy mennonickiej, który urodził się w 1918 r w Stogach Malborskich. Mieszkał tu do 1945 roku. Było orędownikiem pojednania z Polską organizując wspólne wyjazdy i pracując nad odnowieniem cmentarzy pomennonickich. Został pochowany także w Stogach, ale na cmentarzu katolickim, w sąsiedztwie nekropolii mennonickiej. Napis na jego tablicy nagrobnej głosi ”Menonita - przyjaciel Polaków” i stanowi kwintesencję życia tego orędownika pokoju i współpracy pomiędzy Polakami a menonitami.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test