środa, 9 października 2024 16:22
Reklama
Reklama

Mieszkańcy z obywateli stali się petentami

W codziennym życiu coraz trudniej o moment na refleksję, tym bardziej dotyczy to życia publicznego. Bo mamy ważniejsze sprawy na głowie, bo niektórych to nie interesuje, bo uważają, że ich to nie dotyczy. I choć każda władza jest sprawowana dla nas, to nie każda chce nas traktować po partnersku.
Mieszkańcy z obywateli stali się petentami

To wniosek, który nasuwa się po trybie, w jakim Rada Miasta przyjmowała kolejne poprawki do statutu miasta. Jest to jeden z ważniejszych dokumentów. Bo, wraz z ustawami, precyzuje ustrój naszego miasta, a także m.in. reguluje funkcjonowanie Rady Miasta jako władzy ustawodawczej, burmistrza, czyli władzy wykonawczej, ale również opisuje relacje: władza – obywatel, a dokładniej: obywatel – władza. O tym, że radnym niespecjalnie zależy na budowaniu społeczeństwa, w którym to obywatel jest w centrum uwagi, świadczy jedna z poprawek przyjętych podczas ostatniej sesji. Otóż bez żadnej głębszej refleksji zgodzili się na zmianę w statucie, przez którą obywatel stał się dla radnego... petentem. Taki zapis znajduje się w § 59, gdzie w miejsce sformułowania „obywateli” wprowadza się „petentów”. Było: "Radni powinni przyjmować obywateli w sprawach skarg i wniosków w siedzibie rady lub w okręgu wyborczym według harmonogramu dyżurów radnych." Teraz jest "Radni powinni przyjmować petentów w sprawach skarg i wniosków w siedzibie rady lub w okręgu wyborczym według harmonogramu dyżurów radnych." W uzasadnieniu uchwały podano, że zmiany w Statucie Miasta Malborka wprowadza się w związku z zaleceniami organu nadzoru wojewody pomorskiego.

Warto przy tej okazji wspomnieć o dyskusji nad statutowymi regulacjami, która odbyła się podczas marcowej sesji. Wówczas widać było, że członkom specjalnie powołanej komisji, która nad statutem pracowała, nie zależało, by treść statutu z mieszkańcami skonsultować. Apelował o to radny Paweł Dziwisz.

- Statut to uchwała zasadnicza miasta, dotycząca wszystkich mieszkańców. Zgłaszałem kilkakrotnie, wyłożyć projekt dokumentu do konsultacji społecznych, by wszyscy mieli możliwość wypowiedzenia się – mówił podczas marcowej sesji radny Paweł Dziwosz.

Ale takiego stanowiska nie podzielili inni. Radny Zbigniew Kowalski zauważył, że skoro radnego wybierają mieszkańcy, to on ich reprezentuje. Nie ma więc potrzeby wszystkich aktów prawnych konsultować ze społecznością. Wystarczy, jeśli wypowie się na ich temat Rada Miasta. W jeszcze bardziej autorytarny sposób wypowiedział się radny Dariusz Kowalczyk.

- Statut jest kierowany do organów gminy i reguluje jej ustrój. Statut obowiązuje przede wszystkim radnych – twierdził radny Kowalczyk.

Ale przeczy temu Preambuła, która – na szczęście – dotyczy wszystkich: „Z mocy prawa mieszkańcy Gminy Miasta Malborka tworzą dla siebie wspólnotę samorządową. (...)”. Co więcej, są w statucie zapisy wprost adresowane do mieszkańców i nadające im prawa, które wcześniej były przez malborskie władze bagatelizowane, marginalizowane i zupełnie niedostrzegane. Tymczasem są to zmiany fundamentalne! Po pierwsze – każdy obywatel może wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą. Wystarczy więc, że znajdziemy na przykład własny sposób na rozwiązanie problemów całej miejskiej wspólnoty i poprze go 200 mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze, a wówczas radni będą musieli się nad takim projektem uchwały pochylić. Co prawda nie oznacza to, że dokument w ogóle trafi pod obrady, nie mówiąc o tym, że zostanie przyjęty. Ale jeśli tylko obywatelowi lub grupie obywateli będzie zależało na wywołaniu dyskusji wokół ważkiego tematu, będzie można ją w cywilizowany sposób zainicjować.

To jeszcze nie koniec nowinek budujących społeczeństwo obywatelskie. Otóż nowy statut daje możliwość tworzenia jednostek pomocniczych, czyli rad osiedli i rad dzielnic. Szkoda więc, że żaden radny nie zainicjował jeszcze przed uchwaleniem pierwszej wersji statutu otwartego i szerokiego dyskursu publicznego nad lokalną konstytucją. Byłaby to okazja do promocji tych jej zapisów, które jednak wzmacniają rolę obywateli i ich inicjatywę.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test