środa, 9 października 2024 12:24
Reklama
Reklama

Mamy kolejnych zasłużonych dla miasta i utytułowanych biznesmenów

Takie posiedzenie malborscy rajcy odbywają zwykle raz do roku. Zbierają się w zamkowej scenerii, by podkreślić uroczysty charakter posiedzenia. Wszystko dlatego, że wręczane są tytuły Zasłużonych dla Miasta Malborka. Tym razem rozstrzygnięto też konkurs na Malborskiego Mistrza Biznesu.
Mamy kolejnych zasłużonych dla miasta i utytułowanych biznesmenów

W ławach dla gości zasiedli m.in. Bruno Platter, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, ale także przedstawiciele władz powiatu, a także honorowi mieszkańcy: Maria Prior – Nowak, dr Klaus Hemprich, dr Christian Meyl, Michel Marbot oraz zasłużeni dla miasta.

W tym roku jako pierwsza tytuł Zasłużonej dla Miasta Malborka odebrała Celina Pacanowska za „30-letni dorobek artystyczny, niezwykłą osobowość, wrażliwość oraz pasję w artystycznej, pedagogicznej i wychowawczej pracy z młodymi i najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta, co przełożyło się na liczne sukcesy zespołów Balbiny i Bursztynki oraz promocję Malborka w kraju i za granicą”.

- Taniec jest dla Celiny Pacanowskiej wielką pasją, którą zaraża wszystkich członków zespołu Bursztynki. Całkowicie poświęciła się dzieciom, z którymi pracuje od 30 lat funkcjonowania zespołu. W Bursztynkach przez ten czas uczestniczyło ponad 1500 dzieci – czytała Maria Seibert, przewodnicząca kapituły tego najwyższego miejskiego wyróżnienia. - Z ogromną pasją, poświęca dzieciom cały swój czas i serce. Sama układa choreografie taneczne, sama szyje stroje na występy, nierzadko zarywając całe noce, aby stroje były perfekcyjnie dopracowane. Dzięki wykształceniu pedagogicznemu potrafi indywidualnie podejść do każdego dziecka.

- Dziękuję Radzie Miasta, że uhonorowała mnie tak zaszczytnym tytułem – mówiła Celina Pacanowska, okazując przy okazji wdzięczność wszystkim, z którymi współpracuje na co dzień.

Drugi tytuł Zasłużonej dla Miasta Malborka został przyznany Fundacji Mater Dei „w uznaniu działalności, która przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców Malborka w zakresie poznawania przeszłości miasta, ale przede wszystkim ukierunkowania różnych inicjatyw na dzieło rekonstrukcji średniowiecznego posągu Matki Bożej, symbolu miasta Malborka, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1945 r.”

- To, co myśmy dzisiaj otrzymali, to nie jest dla nas, nawet nie dla fundacji, ale dla tych ludzi, którzy przyczynili się do tego, że ta figura dzisiaj stoi. Że dali tę złotówkę, 5, 10, 100, 1000 złotych czy więcej. Oni są odbiorcami tego, cośmy tutaj dostali. To jest dla nich. Oni są rodzicami tego sukcesu - mówił Bernard Jesionowski, prezes Fundacji Mater Dei podczas uroczystej sesji.
Podczas posiedzenia głos zabrał burmistrz Marek Charzewski.

- To dzięki takim pasjonatom, jak wy, Malbork pięknieje, a mieszkańcy mają wiele powodów do dumy – mówił Charzewski.

Przypomniał także o urodzinach grodu nad Nogatem.

- Cieszę się, że możemy razem świętować jubileusz 730-lecia nadania praw miejskich Malborkowi – stwierdził włodarz, zwracając się do przedstawicieli miast partnerskich, by podkreślić otwartość władz na budowanie wspólnej Europy. - Przeszłość jest ważna, ale ważniejsza jest przyszłośc. Cieszę się, że wielki mistrz Bruno Platter jest z nami, bo to jego druga wizyta w Malborku w ciągu dwóch miesięcy. Bez zakonu nie byłoby zamku, nie byłoby miasta. Historia ma znaczenie, ale ważne, by przyjaźń i współpraca zwyciężały.

Z okazji 730-lecia przekazał mieszkańcom na ręce burmistrza powiększoną kopię Madonny ze złota i srebra, jaką w XV wieku na swoim łańcuchu nosili wielcy mistrzowie, byśmy pamiętali, że jesteśmy pod Jej opieką.
- W średniowieczu fakt nadania praw miejskich nie był zwykłym, codziennym wydarzeniem. Nadanie ich oznaczało, że mieszkańcy mieli prawo współtworzenia społeczności pod egidą zakonu - podkreślił Bruno Platter. - Ważne jest to, co było, ale nasza przyszłość i to, co teraz jest, też jest bardzo ważne. Chciałbym życzyć wszystkiego dobrego i wielu błogosławieństw. Malbork to nie jest jakieś miasto i to nie jest jakiś zamek. Cieszę się, że dzisiejsze społeczeństwo ma tak duży wkład, żeby się jednoczyć, wspólnie "budować mosty" i wspólnie działać.
Wielki mistrz przyznał także, jak bardzo cieszy się, że nagrodzona została Fundacja Mater Dei. Bo to dzięki jej działalności figura Madonny wróciła do niszy kościoła, a to „jakby oddać zamkowi jego serce”.

Druga część sesji Rady Miasta została przeznaczona na rozstrzygnięcie konkursu dla miejscowych przedsiębiorców, którzy rywalizowali o tytuł Malborskiego Mistrza Biznesu. Nie tylko sama rywalizacja ma nieco odświeżoną formułę, bo i statuetka jest całkiem nowa. Jej autorem jest Piotr Banasik. Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Gospodarczej działającej przy burmistrzu, reprezentantów instytucji z otoczenia biznesu oraz urzędników zdecydowali, że tytuł Mecenasa Roku powędruje do Cukrowni Malbork. Inwestorem Roku została firma Oponex, natomiast za Debiut Roku uznano Leśną Pracownię Florystyczną Moniki Zaniewskiej. Główną nagrodę i tytuł Firmy Roku odebrali właściciele firmy KS Sport, która prowadzi już 30 salonów z odzieżą i sprzętem sportowym. Nagrodę specjalną otrzymała firma Alegre.

Jedyną kategorią, w której głos mieli mieszkańcy (mogli decydować wysyłając SMS-y lub głosując na stronie internetowej) był Fachowiec Roku. Tytuł ten otrzymał Bartosz Jeromin z B-Art Usługi Fotograficzne.



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
test