środa, 9 października 2024 06:35
Reklama
Reklama

Ekspozycja w zupełnie nowej odsłonie

Jeśli zamek – to militaria. Stała ekspozycja zbiorów zamkowych militariów ZBROJOWNIA MALBORSKA. ORĘŻ EUROPEJSKI OD XI DO XIX WIEKU otworzyła swoje podwoje w nowej, bardziej przyjaznej aranżacji.
Ekspozycja w zupełnie nowej odsłonie

Na podstryszu wschodniego skrzydła Zamku Średniego prezentowane są niemal wszystkie rodzaje i typy broni, uzbrojenia ochronnego oraz oporządzenia jeździeckiego używanego w Europie od średniowiecza po czasy nowożytne, aż do XIX wieku. Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 500 sztuk różnego rodzaju broni i elementów uzbrojenia.

- Na szczególną uwagę zasługują dwa niezwykle rzadkie miecze z XIV wieku z głowniami ozdobionymi majuskułowymi literami, symbolami i różnymi znakami bitymi w tzw. żółtym metalu – opowiada Antoni Romuald Chodyński, opiekun merytoryczny ekspozycji. – Wydaje nam się, że mogły być używane podczas rejz, czyli wypraw krzyżackich przeciw pogańskim Litwinom i Żmudzinom – dodaje kurator.

Innym rarytasem w skali światowej jest bombarda krzyżacka odlana z brązu w działolejni malborskiej przed 1410 rokiem, odnaleziona w ruinach zamku w Kurzętniku. To niewielkie działko o masie ponad 40 kg, ozdobione zostało wizerunkiem Marii z Dzieciątkiem, apotropaicznym emblematem zakonu krzyżackiego i zamku malborskiego.

Ze średniowiecza do czasów nowożytnych przechodzimy przez drewniany pomost, przerzucony nad przeszklonym fragmentem podłogi ukazującym konstrukcje sklepień Sali Siedmiofilarowej. Po obu jego stronach zawieszone są kopie krzyżackich chorągwi zdobytych 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem przez wojska koalicji polsko-litewskiej.

Wśród ręcznej broni ogniowej, czyli palnej, interesujące są bogato ozdobione płytkami z kości strzelby myśliwskie, tzw. cieszynki i dwa pistolety z lufami Petera Dannera z Norymbergii, datowane na lata ok. 1600-1610. Jeden z pistoletów wykonał Georg Birkholz pochodzący z Choszczna na Pomorzu, który prowadził zakład rusznikarski w Norymberdze. Uwagę przykuwają siodła z ormiańskich wytwórni lwowskich, a także zabytek szczególny - stalowy, ażurowy namordnik koński z XVI wieku, jeden z kilku w zbiorach polskich i jeden z kilkudziesięciu w zbiorach światowych.

Na ekspozycję składają się w głównej mierze zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku, uzupełnione o depozyty z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

- To dzieło zespołu pracowników merytorycznych, Antoniego Romualda Chodyńskiego, jednego z najwybitniejszych znawców dawnych militariów oraz Bartłomieja Butryna – mówił podczas otwarcia Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Projekt aranżacji wykonała firma Stage & Design, Sylwia Kochaniec, a za realizację odpowiadał Kamaro sp. z o.o.

- Wystawa rzuca na kolana. Cały świat powinien ją zobaczyć – podkreśliła Krystyna Łubieńska, aktorka uczestnicząca w otwarciu ekspozycji.



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
test