poniedziałek, 23 września 2024 07:27
Reklama
Reklama

Po drugiej fali

MALBORK. W sobotę na Pomorze dotarła druga fala kulminacyjna. Jednak, jak uspokajają prognozy, woda będzie się obniżać.
Po drugiej fali
Na przyjście kolejnej fali przygotowywali się głównie mieszkańcy Lisewa Malborskiego. Szczególnie wały w okolicach Lisewa 5 były zagrożone przez dziury, jakie wyżłobiły bobry.
- W wale były przesiąki, które naprawiliśmy dokładając worki z piaskiem. Przez cały tydzień przygotowywaliśmy te wały. Zwierzęta poryły ich nawierzchnię, naruszając ją. Dziury miały ok. pół metra średnicy. Zabezpieczaliśmy kilkadziesiąt takich miejsc od miejscowości Boręty aż do Piekła – opowiada Janusz Leszczewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP.
    Woda w Wiśle już się obniża.
- W poniedziałek na wodowskazie w Tczewie zanotowano 962 cm, czyli o 24 cm mniej niż w sobotę, kiedy do miasta dotarła druga fala kulminacyjna. Poziom alarmowy przekroczony jest tam w tej chwili o 142 cm – informuje Roman Nowak, rzecznik Wojewody Pomorskiego.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test