poniedziałek, 23 września 2024 07:27
Reklama
Reklama

Nocą widać bobry, które robią dużo szkód w wałach

MALBORK. Stan wody w Tczewie w poniedziałek był na wysokości 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza poziom alarmowy. W niedzielę kolejna wysoka fala wpłynie do Wisły.
Nocą widać bobry, które robią dużo szkód w wałach
- Mimo spadkowych tendencji w województwie nadal obowiązuje alarm powodziowy – mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody Pomorskiego. - Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz, poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek i piątek. Andrzej Zakrzewski, komendant straży pożarnej w powiecie malborskim twierdzi, że najwyższy stan wody w Wiśle będziemy mieli nawet dopiero w niedzielę.
- Woda się podniesie do poziomów alarmowych, ale nie będzie to groźne, bo przekroczenia nie będą  tak znaczne jak w przypadku pierwszej fali – przekonuje komendant Zakrzewski. - Od poniedziałku, na tamie we Włocławku puszczana jest woda ze zbiornika, aby przyjąć kulminacyjną falę. To znaczy, że do nas wpłynie fala kontrolowana – uspokaja.
Według ekspertów z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny.
- Wały są w dobrym stanie, a w miejscach przesiąków będą na bieżąco monitorowane -  potwierdza Andrzej Zakrzewski.
Mieszkańcy powiatu malborskiego nie mają więc powodów do niepokoju. Dla pewności zapytaliśmy „u źródła”, czyli tam, gdzie w maju podczas pierwszej fali, sytuacja była napięta. W Lisewie Malborskim.
- Na razie woda opada i wszystko jest w normie. Są podtopienia, szczególnie w Lisewie nr 5, wzdłuż wału, który do mostu jest umocniony, ale woda idzie z gruntu – powiedział Józef Maciuński, sołtys Lisewa Malborskiego. -  Nocą widać bobry, które robią dużo szkód w wałach. Co roku obserwujemy, że gdy woda na Wiśle się cofa, to prawie wszyscy mają wodę w piwnicach – martwi się sołtys. - Na pewno w niedzielę będę częściej zaglądał na wały. Jestem w ciągłym kontakcie ze sztabem kryzysowymi, jestem też na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców wsi, gdyby coś się stało – zapewnia. - Mamy nadzieję, że to, co najgorsze, już minęło. Widzimy, jakie szkody poczyniła powódź w kraju i mamy nadzieję, że do nas to nie dojdzie - dodaje Maciuński.
Wydaje się więc, że możemy spać spokojnie, przynajmniej do najbliższego weekendu, kiedy okaże się, jak powiat malborski zniósł drugą falę powodzi na Wiśle.
Na bieżąco badana jest także czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły odstępstw sprzed powodzi.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test