wtorek, 8 października 2024 22:23
Reklama
Reklama

X Europejskie Dni Tańca

700 tancerzy z całej Polski, od Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Warszawy, Płocka po Gorzów czy Jedwabne, Bydgoszcz i Trójmiasto spotkało się w Malborku podczas dziesiątej edycji Europejskich Dni Tańca. Parkietowa rywalizacja trwała przez osiem godzin w sobotę, a w niedzielę uczestnicy wzięli udział w warsztatach z jurorami.
X Europejskie Dni Tańca

Była to jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy. Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, główny organizator, powrócił do formuły jednodniowego turnieju i warsztatów następnego dnia. Stąd w zawodach pewnie wzięło udział „mniej” tancerzy. Podczas rekordowej imprezy w 2015 r. brało udział aż 1500 osób. Obecnie było ich 700: 86 solistów, 15 duetów, 19 miniformacji, 42 formacje. Zjechali z całej Polski, by zmierzyć się w hip-hopie i innych formach tańca w trzech kategoriach wiekowych. Oprócz tego - specjalnie na jubileusz - utworzono nową kategorię, czyli turniej mistrzów, podczas którego zaprezentowały się cztery formacje, laureaci poprzednich edycji.

- Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z tego, że przy takiej ogromnej masie ludzi udało nam się przeprowadzić sprawnie cały konkurs. Nie da się ukryć, że swoje też zrobiła obecność w jury Macieja "Gleby" Florka. Co do poziomu tancerzy, jurorzy (Sylwia Dymek, Sebastian Białobrzeski, Maksymilian Hać, Anna Śmiganowska i wspomniany Maciej "Gleba" Florek) mówili, że był zadowalający. Stwierdzili, że na pewno nie były to grupy przeciętne. Ogólnie powstało widowisko bardzo ładne, dynamiczne, kolorowe. Nie było też skarg na werdykt jurorów, co jest rzadkością – mówi Jacek Suchiński z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, kierownik programowy X Europejskich Dni Tańca w Malborku.

Ogólnie wydarzenie można uznać za udane pod względem frekwencji i walorów artystycznych. Wielu uczestników pozytywnie wypowiedziało się na temat sprawnej organizacji oraz wspaniałej oprawy muzycznej, co w dużej mierze było zasługą Tomasza Biernackiego (DJ Mały) z Gorzowa Wielkopolskiego.

- W niedzielę część zespołów uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez jurorów: Annę Śmiganowską, Sebastiana Białobrzeskiego oraz Maksymiliana Hacia. Podczas 90-minutowych lekcji tancerze doskonalili swoje umiejętności na gruncie tańca współczesnego, klasycznego oraz hip-hopu. I choć po każdej sesji wychodzący z sali delikatnie mówiąc słaniali się na nogach, wszyscy mieli bardzo zadowolone miny i z żalem wyjeżdżali z Malborka. Wszyscy tez zgodnie zadeklarowali, że wrócą tu za rok – dodał informując o dwudniowej imprezie Jacek Suchiński

- Europejskie Dni Tańca w Malborku są rzeczywiście prawdziwym świętem tańca w naszym mieście. Co roku impreza przyciąga setki młodych tancerzy, którzy zmagają się na parkiecie w różnych stylach tanecznych. Także w tym roku ogromna była różnorodność prezentacji - oglądaliśmy energiczne pokazy hip-hopowe, a niedługo potem nastrojowe układy w stylu jazz czy modern, widzieliśmy solistów, duety, mini formacje i formacje, podziwialiśmy kolorowe stroje, a niejednokrotnie także wspaniałe scenografie. Wyjątkowy pod tym względem był turniej mistrzów zorganizowany w związku z dziesiątym jubileuszem festiwalu. Nie dość, że każdy z pokazów stał na bardzo wysokim poziomie, to jeszcze zobaczyliśmy wspaniałe scenografie rodem z "Krainy lodu" czy "Alicji w Krainie Czarów" przygotowane przez zespół Paradise z Karsina. Szczególnie pozwolę sobie tutaj wyróżnić zespoły działające przy Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, które również zaprezentowały podczas festiwalu bardzo wysoki poziom. Prowadzony przez Basię Kazimierczyk zespół SDF YOUNG zdobył pierwsze miejsce w kategorii miniformacje hip-hop w wieku 12 - 15 lat. Z kolei inna malborska mini formacja, zespół Bursztynki prowadzony przez Celinę Pacanowską, zajął najwyższe miejsce na podium w kategorii inne formy tańca powyżej lat 15. Wspaniale zaprezentowały się także formacje najmłodszych malborskich tancerzy, zespoły: Uśmiech i Uśmiech Junior pod kierunkiem Angeliki Lenczewskiej) oraz Calineczki i Krasnale Celiny Pacanowskiej. Niespodzianką dla uczestników było wspólne z Maćkiem "Glebą" Florkiem, jurorem Europejskich Dni Tańca, a obecnie także jurorem w popularnym programie „You Can Dance”, wykonanie tzw. freezów czy też "Gleba Challenge" - dotychczas najliczniejszego, jak podkreślił sam tancerz. Myślę, że tegoroczny turniej był bardzo udany, co dobrze nastraja na kolejne edycje. Za pomoc w przygotowaniu sali do turnieju dziękuję młodzieży z naszych sekcji tanecznych i rodzicom dzieci uczęszczających na zajęcia do MCKiE, za udostępnienie sali i współpracę - dyrektorowi Dariuszowi Rowińskiemu i pracownikom Gimnazjum nr 3, zaś za wysiłek włożony w organizację tego przedsięwzięcia bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym pracownikom MCKiE, a w szczególności Jackowi Suchińskiemu, który koordynuje Europejskie Dni Tańca już od 10 lat – podsumowuje Aleksandra Kapejewska, dyrektor MCKiE.



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
test