wtorek, 8 października 2024 20:31
Reklama
Reklama

Historyczna msza i koncert na finał

To było wyjątkowe wydarzenie, bo mszę świętą po wielu latach przerwy koncelebrowali ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski i Bruno Plater, wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Niezwykłą oprawę zapewniła Capella Gedanensis.  
Historyczna msza i koncert na finał

Wśród tłumu gości byli przede wszystkim przyjaciele malborskiego Muzeum Zamkowego. Nie zabrakło także m.in. Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu RP, Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Karstena Klepsvika, ambasadora Królestwa Norwegii oraz Michała Woźniaka, przewodniczącego Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym.

Msza święta, która rozpoczęła się w południe, była kulminacyjnym punktem uroczystości. Zamkowy kościół nie będzie obiektem sakralnym, stanie się przede wszystkim przestrzenią na wydarzenia kulturalne i wystawy.

- Zamek jest już miejscem pokojowych spotkań Polaków, Niemców, Litwinów, Czechów, ale i Rosjan – mówił w homilii ks. biskup Jacek Jezierski. - Bądźmy otwarci na budowanie porozumienia narodów. Malbork to ważne miejsce na mapie chrześcijańskiej Europy. Z obiektywnego odczytywania przeszłości rodzi się ważne przesłanie: warto pielęgnować wiarę, warto troszczyć się o pokój, który prowadzi do przyjaźni narodów.

Bruno Platter, wielki mistrz zakonu krzyżackiego przekazał dar dla Muzeum Zamkowego. Świecznik, co podkreślał, jest symbolem pojednania i modlitwy.

- Kończymy ogromny projekt, najważniejszy w powojennych dziejach Muzeum Zamkowego. To ukoronowanie marzeń wielu pokoleń polskich konserwatorów. Kościół z kaplicą był zawsze najważniejszą częścią tego zespołu. Tym większa była strata, że to właśnie te budowle zachowały najwięcej substancji gotyckiej – mówił w części oficjalnej, po nabożeństwie, Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Przez lata wnętrza pozostawały w ruinie, ale my nie próżnowaliśmy. W końcu lat 90. zapadła decyzja o udostępnieniu wnętrza kościoła dla turystów. Jednocześnie w 1997 r. zamek został wpisany na listę UNESCO. Zespół pracowników przygotował wówczas wnętrze włącznie z ekspozycją, na której prezentowane były ocalałe relikty. Na czele tego zespołu stał dr Michał Woźniak, dzisiaj profesor, przewodniczący Rady Muzeum.

W kościele uroczyście odsłonięta została tablica upamiętniające dofinansowanie projektu przez fundusze EOG, pochodzące z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zapewniło wkład własny. Warto nadmienić, że całość prac kosztowała 19 mln 031 tys. zł. Uroczystości w kościele zakończył koncert Capelli Gedanensis z udziałem solisty Konstantego Andrzeja Kulki.

Niemniej ważna tego dnia była inna tablica, która została umieszczona naprzeciwko kas Muzeum Zamkowego. To ukłon w stronę członków Fundacji Mater Dei, przewodników malborskich i wszystkich, którzy wsparli jej działalność zmierzającą do odbudowy figury Madonny. To przedsięwzięcie się udało.

- Dużo serca cała społeczność włożyła w renowację tej figury mozaikowej, prawdopodobnie największej na świecie – mówił przy tablicy Jarosław Sellin. - Mamy odtworzony symbol Malborka. - To, co nas łączy z zakonem krzyżackim, to kult Najświętszej Marii Panny. Teraz przywracamy ten kult Malborkowi.

- Z wielką radością i wdzięcznością możemy oglądać Madonnę. Wydarzenia II wojny światowej zniszczyły ten religijny wizerunek. Przez dziesięciolecia uważaliśmy, że bezpowrotnie. Dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, że tak wielu ludzi odważyło się na coś tak nieprawdopodobnego, jak odbudowa figury Madonny – podkreślał wielki mistrz Bruno Platter. 



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
test