wtorek, 8 października 2024 13:44
Reklama
Reklama

Fantastyczne występy pływaków

Elbląska Wiosna Pływacka dokładnie rok temu była areną pierwszych w historii MAL WOPR rekordów okręgu. Wtedy to dwa z nich wywalczyła w Elblągu 10-letnia wówczas Paulina Cierpiałowska. Po roku młoda mistrzyni nie zawiodła.  
Fantastyczne występy pływaków

Paulina przez minione 12 miesięcy poprawiła aż 11 najlepszych rezultatów naszego okręgu, a od początku tego roku, już jako 11-latka, zaliczyła pierwszy rekord na dystansie 50 m stylem motylkowym. Nadzieja na kolejne rekordy okręgu pojawiła się podczas zawodów w Elblągu.

- Nasza mistrzyni nie zawiodła. Fenomenalny wyścig na 200 m stylem dowolnym, w którym popłynęła mocno i pewnie od samego startu, pokonała w czasie 2:22,52 s, który jest o 5 s lepszy od jej dotychczasowego rekordu życiowego oraz o 3 s od rekordu okręgu. Warto dodać, że poprzedni rekord przetrwał aż… 37 lat – cieszą się Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska, trenerki MAL WOPR. - Ten rewelacyjny sukces Paulina zaliczyła w fantastycznym stylu, nie pozostawiając żadnych złudzeń co do poziomu jej umiejętności. W dwóch pozostałych startach nasza pływaczka także poprawiła swoje dotychczasowe rekordy życiowe, a do rekordów okręgu zabrakło jej bardzo niewiele. Sprinterski dystans 50 m stylem dowolnym pokonała w czasie 30,07 s (rekord okręgu wynosi 29,33 s) zaś pokonanie 100 m stylem zmiennym zajęło jej 1:16,51 s (do pobicia czas 1:15,56s). Tylko pół sekundy i sekundę ma więc do „urwania” w kolejnych startach na tych dystansach.

We wszystkich trzech występach w Elblągu Paulina zajęła oczywiście pierwsze miejsca i zasłużenie odebrała puchar dla najlepszej 11-latki zawodów.

- Paula, dzięki tak dobrym startom, wraz z siódemką najlepszych zawodniczek uzyskała także możliwość w wyścigu australijskim. Pływaczki pokonywały czterokrotnie dystans 50 m stylem dowolnym, a po każdym wyścigu odpadały dwie najsłabsze. W finale nasza mistrzyni po wspaniałej walce nie dała szans starszej od siebie zawodniczce z Giżycka i do swoich zdobyczy dorzuciła kolejny puchar i nagrody rzeczowe – relacjonują trenerki. - Paulina budzi podziw i zbiera wielkie gratulacje na każdych zawodach. Jest ogromnym talentem pływackim, który, miejmy nadzieję, dopiero rozpoczyna swoje panowanie na krajowych pływalniach.

W elbląskich zawodach, tak udanych dla reprezentantów MAL WOPR, udział wzięło blisko 500 zawodników z 20 klubów z całej Polski. Wśród klubów z Mławy, Osielska, Iławy, Szczytna, Giżycka, Bydgoszczy, Torunia, Brodnicy, Pisza czy Olsztyna startowało 24 najmłodszych zawodników Sekcji Pływackiej MAL WOPR. Dzielni pływacy z roczników 2003-2008 wywalczyli w sumie aż 28 medali, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i pięć brązowych. Malborscy zawodnicy stawali też na pierwszym, drugim i dwukrotnie trzecim stopniu podium w indywidualnej klasyfikacji generalnej oraz wywalczyli fenomenalne trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej i punktowej klubów na aż 20 sklasyfikowanych zespołów.

- Warto dodać, że nasza 24-osobowa ekipa przegrała tylko z UKS Dwójką Moreną Gdańsk, którą reprezentowało aż 105 zawodników oraz z 80-osobową drużyną gospodarzy, UKP Jedynka Elbląg – informują Grzywacka i Ciecholewska.

Trenerki podkreślają, że bohaterów elbląskich zawodów było w malborskiej ekipie wielu. Obok Pauliny Cierpiałowskiej doskonale zaprezentowała się na zawodach 11-letnia Liliana Szpaczyńska.

To były bez wątpienia najlepsze zawody w dotychczasowej karierze młodej pływaczki. Lila w doskonałym stylu poprawiła aż trzy swoje rekordy życiowe i wywalczyła srebrny oraz brązowy medal w silnej stawce zawodniczek z rocznika 2005.

Dwa złote i jeden srebrny medal, nowy rekord życiowy na 100 m stylem zmiennym oraz puchar dla trzeciej zawodniczki w roczniku 2003 przywiozła z Elbląga Anna Włodarczyk. Do dwóch złotych krążków i dwóch rekordów życiowych 11-letni Konrad Patoka mógł dorzucić jeszcze srebro i kolejną „życiówkę”, jednak za przedwczesny start zapłacił bolesną dyskwalifikacją i pechową czwartą lokatą w klasyfikacji generalnej. Pech nie opuszczał także równolatki Konrada, Nadii Walentynowicz, która w pierwszych dwóch swoich startach zajmowała to znienawidzone przez sportowców czwarte miejsce… Sportowa złość przełożyła się na ambicję i w ostatnim wyścigu na 200 m stylem dowolnym z nowym rekordem życiowym, o 5 s lepszym od dotychczasowego, zdobyła srebro. Złoto i srebro mimo słabszych wyników od życiówek wywalczył Jakub Grapentyn, który zajął przy okazji drugie miejsce w klasyfikacji generalnej na 64 sklasyfikowanych 11-latków. Młodszy brat Kuby, 8-letni zaledwie Patryk, poprawiając trzykrotnie swoje najlepsze wyniki wywiózł z Elbląga okazały złoty medal wywalczony w wyścigu na 50 m stylem motylkowym. Wielkie brawa należą się także 9-letniej Michalinie Zielskiej, która dwukrotnie poprawiła swoje rekordy życiowe, w obu startach zdobywając srebro, dzięki czemu mogła się cieszyć z pucharu dla trzeciej zawodniczki elbląskich zmagań.

- Trzy medale w każdym kolorze okraszone nowymi „życiówkami” zdobył Maciej Kowalski, na którego możemy już liczyć na każdych zawodach. Jego wyjątkowa pracowitość zbiera owoce, dzięki niej Maciej staje się coraz lepszym zawodnikiem i na każdych zawodach staje na podium – chwalą Macieja trenerki.

Po dwa srebra do zdobyczy MAL WOPR dorzucili Magda Mroczek i Jan Grochecki, a po jednym Natalia Tyborska i Wiktor Ołdziejewski. Ten ostatni wywalczył przy okazji aż trzy nowe rekordy życiowe. Również trzy „życiówki” zaliczyły w Elblągu rówieśniczki Wiktora, 10-letnie Daria Gorjainow oraz Aleksandra Ziemińska. Dwa najlepsze życiowe rezultaty zanotowali: Agatka Kupińska, Martyna Ziemińska i Nikodem Hermanowicz, a jeden przypadł w udziale Julii Więckiewicz. Pechowe czwarte miejsce zajęła w Elblągu Weronika Marchlewska, zmagająca się od dwóch tygodni z przeziębieniem, której należą się wielkie brawa za hart ducha. Ogromne brawa za rewelacyjne wyniki natomiast należą się Kamilowi Czarnocie, którego czas na 100 m stylem dowolnym wynoszący 1:28,42 s dał mu nie tylko nowy rekord życiowy aż o 11 s lepszy od dotychczasowego, ale także brązowy medal. Taki sam krążek wywalczył w wyścigu na tym samym dystansie, ale w stylu grzbietowym, a miejsce czwarte zajął w tym samym stylu na dystansie o połowę krótszym. We wszystkich wyścigach poprawiał swoje rekordy życiowe.

Wielkie gratulacje, jak podkreślają trenerki, należą się za pierwszy w karierze zdobyty medal Cezaremu Gwiazdowskiemu, który swoją ciężką pracą w ostatnim czasie zapracował na ten sukces szczególnie. Poprawiając o blisko 2 s wynik na 50 m stylem grzbietowym zasłużenie stanął na trzecim stopniu podium.

W Elblągu startowała też dwójka debiutantów: Lena Sawaniewska i Sławomir Szpaczyński.

- Oboje spisali się doskonale. Nie zdobyli co prawda medali, ale bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem pokonywali dystans i słabości, nabierali pewności siebie oraz wiary we własne siły. Podpatrywali starszych kolegów po to, by już niebawem stanąć z nimi do wyrównanej rywalizacji – uważają Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska.  


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test