wtorek, 8 października 2024 16:11
Reklama
Reklama

Pomorskie kołem się kręci [art.spons.]

Pomorskie kojarzone jest przede wszystkim z piaszczystymi plażami, falami Bałtyku, sopockim molo i bursztynnikami prezentującymi swe skarby pośród gdańskich kamienic. Turyści z całej Europy ściągają tu, aby zażywać słonecznych kąpieli, budować zamki z piasku, a wieczorami wędrować gdyńskim bulwarem lub Drogą Królewską w sercu Gdańska. Czy jednak nasz region nie skrywa wielu innych tajemnic i nie kusi atrakcjami innymi niż plażowanie?
Pomorskie kołem się kręci [art.spons.]

Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu. Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu.

Bogactwo krajobrazu i rzeźby terenu oraz dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych w miastach sprawiają, że Pomorskie jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Amatorzy dwóch kółek muszą tylko wybrać – jazda miejska czy w terenie, pokonywanie wzniesień czy trasa nad wodą? Możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu.

Szlak Menonitów to jedna z ciekawszych tras kulturowych w Pomorskiem, dzięki której można poznać dziedzictwo pozostawione przez menonitów na obszarze Żuław Wiślanych. Ponad 170-kilometrowy, w części oznakowany, trakt wiedzie przez woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie, na jego pokonanie potrzeba 2-3 dni. Domy podcieniowe, gotyckie kościoły, zabytkowe urządzenia hydrotechniczne, zwodzone mosty, drewniane chaty, wiatraki – to tylko niektóre z atrakcji. Nieco krótszą, ale równie ciekawą trasą wiodącą przez Żuławy Gd., jest Szlak Motławski wzdłuż rzeki Motławy. Podczas ok. 4-godzinnej wyprawy można zobaczyć interesujące kościoły gotyckich i regionalne budownictwo. Szczególnie niepowtarzalny jest wiosną – pola tulipanów rozciągają się aż po horyzont. Trasa łatwa, polecana mało doświadczonym rowerzystom i rodzinom z dziećmi. Wycieczkę można zakończyć w Tczewie, z którego można wrócić do Gdańska pociągami PKP lub Szybką Koleją Miejską.

Kociewie, to kolejny ciekawy region województwa, bogaty w liczne trasy rowerowe. Powstała tu sieć szlaków, tzw. Kociewskie Trasy Rowerowe, dzięki którym dotarcie do atrakcji regionu nie sprawia problemu. KTR to ponad 800 km oznakowanych dróg, dzięki którym dojazd do Tczewa, Pelplina, Gniewu czy Starogardu Gd. jest łatwy i przyjemny. Najdłuższym, a zarazem najciekawszym szlakiem w systemie KTR, jest Szlak Grzymisława, który prowadzi z Tczewa przez Pelplin, Gniew i Nowe aż do Twardej Góry w woj. kujawsko-pomorskim. Rowerzystom, którzy odważą się pokonać ponad 100 km, będzie dane zobaczyć zabytkowe mosty tczewskie na Wiśle, bezcenny zespół katedralny w Pelplinie, Gniew z monumentalną warownią krzyżacką oraz położone na wysokiej skarpie wiślanej Nowe. Zupełnie odmiennymi traktami, gdzie królują przyroda, cisza i spokój, są szlaki Jeziorny i Borowiacki. Trasy prowadzą przez rozległe kompleksy leśne Borów Tucholskich, a perełką jest miejscowość Kasparus z zachowaną tradycyjną zabudową.

Powiśle, to subregion w Dolinie Dolnej Wisły, na prawym jej brzegu. Do najciekawszych miejsc można dotrzeć przemierzając Szlak Zamków Powiśla. Ponad 100-kilometrowa trasa wiedzie przez mało znane miejscowości, w których znajdują się lub niegdyś znajdowały potężne warownie państwa zakonnego: Prabuty, Dzierzgoń, Przezmark, Sztum i Malbork. Istnieje tu dość dobrze rozbudowana sieć szlaków, dlatego warto wybrać się np. Szlakiem Kościołów Powiśla czy Szlakiem Nadwiślańskim Doliny Dolnej Wisły.

Departament Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Zdjęcia: repozytorium ISIT

Więcej na stronie: Pomorskie.travel



Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
test