wtorek, 8 października 2024 08:43
Reklama
Reklama

Pomorski Stół Wielkanocny w Starym Polu

Kolejny raz w staropolskim oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbył się przegląd tradycji wielkanocnych „Pomorski Stół Wielkanocny”. Przez kilka godzin można było podziwiać kolorowe ozdoby, pisanki i potrawy świąteczne przygotowane przez 21 kół gospodyń wiejskich z okolicznych powiatów. Oprócz tego rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
Pomorski Stół Wielkanocny w Starym Polu

- Cieszę się, że panie są tu z nami, bo nikt tak wspaniale nie kultywuje naszego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego – mówił Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. - Wystarczy popatrzeć na te wspaniałe stoły czy na palmy.

Rzeczywiście, na rozstawionych stołach piętrzyły się tradycyjne potrawy dobrze znane z rodzinnych domów, kiedy to jeszcze w każdym gospodarstwie przygotowywano świąteczne wędliny i wypieki. Nie zabrakło mazurków, pasztetów i, oczywiście, jaj podanych na różne sposoby. Każdy stół ozdobiony był pisankami – tymi tradycyjnymi, pisanymi woskiem pszczelim i tymi bardziej nowoczesnymi, zdobionymi wstążeczkami czy techniką decoupage. Oprócz stołów koła gospodyń wiejskich czy stowarzyszenia biorące udział w przeglądzie przygotowały palmy wielkanocne, które oceniło jury złożone z fachowców w dziedzinie etnografii i tradycyjnych obrzędów. Komisja konkursowa w składzie: Wioleta Rudzka, etnolog z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Danuta Dzięgiel z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Malborku oraz Elżbieta Szczukowska, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiecprzyznała trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Panie oceniły przede wszystkim zgodność z tradycją wykonanych palm. Nie wystarczyło więc wykonać piękną palmę- musiała ona także zawierać tradycyjne elementy spójnie ze sobą związane.

- Było nam bardzo trudno wybrać te najlepsze palmy – mówi Wioleta Rudzka z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Widać, że w przygotowanie każdej z nich włożono wiele serca i ogromne umiejętności.
Pierwsze miejsce za tradycyjną palmę wielkanocną otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Tychnów w powiecie kwidzyńskim, drugie miejsce - KGW z Nowej Cerkwi (powiat nowodworski) i trzecie miejsce - KGW Dworek, również z powiatu nowodworskiego. Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały KGW ,,Integracja” ze Szlagnowa i Ząbrowa (powiat malborski) oraz KGW z Gniazdowa (powiat nowodworski).

Jednak tradycja to nie tylko zastawione stoły, ale też wiele zwyczajów z różnych regionów Polski, o których często już nie pamiętamy. Wiele ciekawostek i zapomnianych tradycji przygotował Roman Klofczyński, który wygłosił interesujący wykład o źródłach tradycji wielkanocnych. Towarzyszył mu Hubert Zaborowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Malborka, który zagrał na trąbce kilka tradycyjnych utworów.

Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja przygotowanych przez koła potraw.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
test