wtorek, 8 października 2024 07:28
Reklama
Reklama

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obfitowały w wydarzenia. Było składanie kwiatów, msza święta i odsłonięcie kamienia przy rondzie sanitariuszki "Inki". Jak na taką okazję przystało, głaz pamiątkowy odsłoniły dzieci towarzyszy broni Danki Siedzikówny – Anna Stabrowska, Barbara Sikora i Czesław Guszcza.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Święto Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło przedpołudniowe spotkanie z historią przygotowane przez Stowarzyszenie Historyczne im.5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Opowieści o działalności 5 Brygady na naszym terenie wysłuchało ponad 50 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku.

- Cieszymy się, że ZSP nr 4 przyjął naszą propozycję, którą wystosowaliśmy do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych – mówi Robert Jamroz, wiceprezes stowarzyszenia. - Jesteśmy pasjonatami i badaczami historii, możemy zatem przekazać takie informacje, jakich czasami nie ma w książkach. Jesteśmy otwarci na współpracę i zawsze chętnie bierzemy udział w takich spotkaniach, tym bardziej cieszy nas to, że młodzież z "mundurówki" była autentycznie zainteresowana.

Po spotkaniu, które odbyło się w Szkole Łacińskiej, młodzież udała się na skwer Żołnierzy Wyklętych i złożyła tam kwiaty.

Popołudniowe obchody 1 marca rozpoczęła krótka uroczystość pod głazem upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego. O godz. 17.30 bardzo licznie przybyli mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze, odpowiadając na apel organizujących obchody: "Zapal świeczkę bohaterom!"

Po uroczystej mszy świętej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, mieszkańcy Malborka udali się na rondo im. Danuty Siedzikówny "Inki", które znajduje się u zbiegu ulic Mickiewicza i Grunwaldzkiej. Tam odsłonięto głaz upamiętniający 17- letnią Danusię pochodzącą z Narewki na Podlasiu.

- Inicjatywa ustawienia tego kamienia powstała przy okazji zabiegów o nadanie imienia "Inki" rondu przy targowisku – mówi Patryk Pawłowski, członek Stowarzyszenia Historycznego im. 5 WBAK, jednego z inicjatorów upamiętnienia sanitariuszki. - Była to całkowicie oddolna inicjatywa, głaz sfinansowały osoby prywatne oraz nasze stowarzyszenie. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy z władzami obecnej i poprzedniej kadencji udało się tyle w Malborku zrobić, bo pamiętajmy, że mamy ulicę mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", skwer Żołnierzy Wyklętych i od niedawna rondo im. Danuty Siedzikówny "Inki".

Głaz z podobizną sanitariuszki odsłonił burmistrz Marek Charzewski wraz z dziećmi żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK - Anną Stabrowską, Barbarą Sikorą i Czesławem Guszczą.

- My, dzieci partyzantów 5 Wileńskiej Brygady AK, wierzymy w to, że major „Łupaszko” przybył tu ze swoimi druhami i wspólnie z nami odsłaniali tablicę poświęconą swojej najmłodszej sanitariuszce,„Ince”- mówiła Anna Stabrowska, córka partyzanta Witolda Stabrowskiego "Mrówki".

Organizatorem tegorocznych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych byli: Stowarzyszenie Historyczne im. 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Urząd Miasta Malborka i Jazz Club Spiżarnia.  


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test