poniedziałek, 23 września 2024 03:26
Reklama
Reklama

Malborski akcent w Warszawie

MALBORK. Ks. Wojciech Bohatyrewicz, proboszcz parafii 108 Męczenników Polskich, pojechał do stolicy, by uczcić pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku. Początkowo miał to być prywatny gest, jednak ostatecznie duchowny złożył hołd w imieniu mieszkańców miasta i powiatu malborskiego.
Dzięki inicjatywie ks. Bohatyrewicza w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim znalazły się dwa wieńce- symbol łączności i pamięci o polskiej delegacji, która tragicznie zginęła w drodze na obchody 70 rocznicy mordu w Katyniu.
- Chciałem pojechać, żeby oddać hołd wszystkim, którzy zginęli. Uznałem, że gdybym nie pojechał to później mógłbym żałować. Decyzje podjąłem dwa dni przed wyjazdem. Miał to być wyjazd zupełnie prywatny, ale tak się złożyło, że nikt z urzędników nie mógł pojechać na tę uroczystość, więc zaproponowałem, że złożę kwiaty również w ich imieniu. Zabrałem ze sobą dwa wieńce: jeden od starosty w imieniu mieszkańców powiatu, a drugi od burmistrza w imieniu wszystkich mieszkańców miasta. Poczułem się wyróżniony, że mogę to uczynić- mówi ks. Wojciech.
    
    Ks. proboszcz parafii na tzw. Międzytorzu podzielił się z nami swoimi odczuciami po powrocie ze stolicy.
    - Atmosfera na miejscu była podobna, jaką wyczuwa się oglądając telewizję. Ten obraz jest podobny, chociaż wiadomo, że będąc tam na miejscu można niemalże wszystkiego dotknąć. Moje refleksje po tym wydarzeniu są podobne, jak wielu osób, i poparte tym, co również mówili inni, że życie jest zbyt kruche, żeby zajmować się sprawami błahymi.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test