poniedziałek, 7 października 2024 12:22
Reklama
Reklama
Reklama

Szlachetna Paczka coraz bliżej finału

W jednej z klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku krzątała się jak w ukropie grupka osób w różnym wieku, głównie płeć żeńska. Przez dwa dni, sobotę i niedzielę, odbierali od darczyńców przywożone paczki i zawozili do rodzin wcześniej wytypowanych w żmudnej procedurze.
Szlachetna Paczka coraz bliżej finału

To wolontariusze Szlachetnej Paczki od kilku tygodni przeprowadzający wywiady w środowisku, weryfikujące, kto najbardziej potrzebuje. Trzeba podjąć, czasem trudną, decyzję, komu dać, a komu może innym razem.

- Było ośmioro wolontariuszy diagnozujących i ”kojarzących” pomoc dla 17 rodzin w Malborku i okolicach. Tych wolontariuszy nazywamy SuperW. To oni jeździli też osobiście i rozwozili prezenty. Każda z rodzin miała darczyńców, ale wiadomo, paczki robiły np. firmy, osoby prywatne z rodzinami, znajomymi. Tak naprawdę włączyło się 519 osób do przygotowania paczek o wartości ok. 52 tys.100 zł. Na rodzinę średnia wyszła 3100 zł – mówi Emilia Armgardt, lider Rejonu Malbork. – Chciałabym podziękować wszystkim, szczególnie firmom, które wzięły udział w Szlachetnej Paczce, m. in. Eurofins sp z o.o., także osobom z Tczewa, Zespołowi Szkół Katolickich w Tczewie, Pracownicom Szpitali Tczewskich oraz szczególnie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku za udostępnienie sal lekcyjnych na magazyn Szlachetnej Paczki. Chciałabym w imieniu swoim i Wolontariuszy z całego serca podziękować „głośno”.

- Wolontariuszem Szlachetnej Paczki byłam po raz pierwszy. W projekcie wcześniej uczestniczyłam jako darczyńca - mówi Izabela Krauze, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, na co dzień pracownica Archer Daniels Midland Company. Akcja przyciągnęła jeszcze dwie osoby z korporacji, która coraz częściej włącza się w życie społeczności Malborka. Podczas finału targały mną liczne, skrajne emocje, od zdenerwowania po euforię – ciągnie dalej pani Izabela. - A to w dużej mierze ze względu na fakt, że wolontariusz nie wie, co jest w paczce przygotowanej przez darczyńcę. Wszystko staje się jasne dopiero w momencie rozpakowywania prezentów przez rodziny w ich domach. Zadaniem wolontariusza jest jak najlepiej poprowadzić darczyńcę w trakcie przygotowywania prezentu. Ulgę odczułam w momencie, jak już widziałam, że darczyńca dobrze zrozumiał potrzeby rodziny i paczka jest trafiona. To, co na pewno zapamiętam z finału, to reakcje dzieci, zawsze prawdziwe, uśmiech, krzyki radości... Cały czas mam też przed oczami chłopca, który tak bardzo ucieszył się z nowego piórnika, że dotykał paluszkiem każdego ołówka, kredki, wszystkiego, co było jego zawartością... Cudownie jest mieć poczucie, że przyłożyło się do tego "swoją cegiełkę"...

- Wszystkie nasze rodziny otrzymały już pomoc. Ten czas był niezwykły zarówno dla nich, jak i dla mnie – mówi wolontariuszka Agnieszka Wehner - Darczyńcy spisali się na medal i sprawili niezwykłą radość rodzinom. Uśmiech dzieci był tego ewidentnym przykładem. To było niezwykłe przeżycie. Tego typu akcje pokazują, że czasami warto zrobić coś więcej dla drugiego człowieka.

Przez dwa dni podjeżdżały samochody wypakowane prezentami – wolontariusze przeładowywali je i wyjeżdżali do rodzin. Wracali pełni emocji, czasem ze łzami w oczach, opowiadali jedno przez drugie, jak ofiarowani reagowali, jak dorośli, jak dzieci. Głównie dzieci, bo tego opisać się chyba nie da. Ale same wolontariackie łzy mówiły za siebie.

Rozmawiałem z wieloma pomagającymi przy realizacji akcji Szlachetnej Paczki. Prócz determinacji i radości działania, były też ciemniejsze strony ich pracy. Wspominali o dużej ilości biurokracji, choć dokumentacja z całą pewnością być powinna, to jednak nie aż tak rozbudowana, bo po co? Mówiło się tez o braku świadomości idei mądrej pomocy, przygotowania i wiedzy na temat paczki wśród kadry ośrodków pomocy. Takie sygnały odbierali w różnych miejscach działań wolontariuszy. Może przydałyby się jakieś szkolenia – mówili - to pomogłoby i znacznie ułatwiło w przyszłości działania .

Ale najważniejsze było, by pomóc szlachetnie innym, co też działo się tu, w Malborku, również. Bez względu na status, bez względu na wyznanie, bez względu na wszystko … bo w tym liczy się inny człowiek.

- Wizją i celem Przyjaznego Kościoła (Kościół Zielonoświątkowy) w Malborku jest okazywać miłość Chrystusa wszystkim ludziom - mówi pastor Andrzej Robaczek. - Wychodząc naprzeciw zarówno duchowym, jak i przyziemnym potrzebom mieszkańców Malborka i naszego regionu po raz kolejny z radością skorzystaliśmy z możliwości objęcia opieką jednej z rodzin w ramach Szlachetnej Paczki, organizując zbiórkę funduszy i darów w naszym zborze oraz wśród przyjaciół. Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania
i dzięki temu mogliśmy oglądać łzy szczęścia na twarzy obdarowanych. Życzymy wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.
- Dziś darczyńca powiedział mi: "od kilku lat przygotowujemy paczki dla biednych ludzi, bo widzimy, że dobro naprawdę wraca – opowiada Andrzej Krawców, wolontariusz, pracownik korporacji ADM - Przestańmy zatem narzekać, skupiając się na sobie; obok nas są ludzie bardziej potrzebujący.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test