poniedziałek, 23 września 2024 03:22
Reklama
Reklama

Klasa politechniczna w Malborku

MALBORK. Trwa nabór do pierwszej w historii Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku klasy politechnicznej. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem obejmuje Politechnika Gdańska.
Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane w czwartek, 8 kwietnia o godz. 10.00 w gabinecie rektora.
Umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony, a podpiszą ją Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka oraz prof. Henryk Krawczyk, rektor naszej uczelni. Pierwsza klasa politechniczna w Malborku ruszy z nowym rokiem szkolnym 2010/2011. Klasa patronacka powstanie w oparciu o programy opracowane we współpracy z uczelnią.

– Dobra szkoła musi uprzedzać wyzwania – mówi Dariusz Rowiński, dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku. – Wychodząc z założenia, że percepcja młodzieży w przedziale wiekowym 13–16 lat jest nieograniczona, staramy się przygotowywać uczniów do dokonywania rozumnych i świadomych wyborów, już na etapie gimnazjum. Profilowanie pomaga niwelować dysproporcje w efektach pracy z uczniem zdolnym, bo generalnie wiadomo, że uśrednienie nie sprzyja osiąganiu wysokich wyników nauczania. Być może niektórzy nie wiedzą, czym chcą się zająć za kilka lub kilkanaście lat, ale co z tymi uczniami, którzy mają jasno wytyczone cele na przyszłość?

Władze uczelni wyraziły zainteresowanie uczestnictwem gimnazjalistów w wykładach popularno–naukowych, zarówno na terenie Politechniki Gdańskiej, jak i w Gimnazjum nr 3 w Malborku. Umowa zakłada udział uczniów i nauczycieli gimnazjum w warsztatach modelowania matematycznego, ćwiczeniach i zajęciach laboratoryjnych. Dla kadry pedagogicznej malborskiej szkoły niebagatelne znaczenie będzie miała również możliwość korzystania z doradztwa naukowego i metodycznego nauczycieli akademickich oraz dostęp do zbiorów bibliotecznych Politechniki Gdańskiej.

– Tematykę wykładów nauczyciele już ustalają z dr. hab. inż. Michałem Pilarczykiem, prodziekanem ds. studiów Wydziału Chemicznego PG – dodaje dyrektor. – Skorzystamy także z propozycji Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.
 
Studenci naszej uczelni zaś będą mogli odbywać praktyki zawodowe w Gimnazjum nr 3, a koła naukowe działających na politechnice mają prezentować swoje osiągnięcia wśród młodszych kolegów.

Burmistrz Malborka, przedstawiający się jako refleksyjny praktyk podkreśla, że pojmuje naukę jako proces ustawiczny. – Jednym z największych kapitałów miasta, jest malborska młodzież i jej nauczyciele – przekonuje Andrzej Rychłowski. – A to, czy odniesiemy sukces zależy tylko od nich. Przystąpienie do współpracy z Politechniką Gdańską wynika ze znajomości mapy ich możliwości, pewności ich zdolności, rozpoznania i wysokiej oceny ich umiejętności i kompetencji.

Z uwagi na dużą dynamikę rozwoju Malborka, liczne inwestycje i obecność Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w mieście, burmistrz uważa, że inżynierowie są i będą w Malborku potrzebni.
I choć pierwszym krokiem na drodze dobrego kształcenia młodzieży jest powstawanie klas profilowanych, już planuje kolejne przedsięwzięcie, a mianowicie utworzenie akademickiego liceum patronackiego.

Warto wspomnieć, że klasa politechniczna pod patronatem Politechniki Gdańskiej działa już od dwóch lat w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Funkcjonuje pod nazwą Akademia ETI, gdyż zajęcia dla licealistów prowadzone są na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Uczniowie I LO w Gdańsku zaś odbywają zajęcia na politechnice w ramach koła naukowego młodych robotyków.

Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test