poniedziałek, 7 października 2024 08:33
Reklama
Reklama
Reklama

Niezwykła inicjatywa Fundacji Mater Dei

Przyjaciele, darczyńcy i przedstawiciele instytucji wspierających działalność Fundacji Mater Dei mogliśmy uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu: stanęliśmy oko w oko z Madonną, której posąg wraca do zamkowego kościoła. 
Niezwykła inicjatywa Fundacji Mater Dei

To było wielkie przeżycie, nie tylko dlatego, że wymagało odwagi, by wejść na samą górę po rusztowaniach umieszczonych przy Kościele Najświętszej Marii Panny. Na końcu tej wspinaczki czekała nagroda: możliwość przyklejenia fragmentu mozaiki przy ponad ośmiometrowej figurze. To centralna gwiazda z lewej strony posągu, na wysokości oczu Marii. Ten zaszczyt i przywilej przypadł wszystkim tym, którzy, według Fundacji Mater Dei, wspierali działania tej organizacji. Na tej liście znalazła się również redakcja „Gazety Malborskiej”.

A organizacja od początku miała jeden główny cel: odtworzenie figury Najświętszej Maryi Panny znajdującej się pierwotnie w otworze blendy wschodniej prezbiterium Kościoła Najświętszej Marii Panny w malborskim zamku. Właśnie mija siedem i pół roku funkcjonowania fundacji, a to, co w 2007 r. wydawało się tylko marzeniem, teraz staje się rzeczywistością. Gdyby nie Mater Dei i inicjatywa malborskich przewodników, posąg nie wróciłby na miejsce.

- Warto przypomnieć, że grono historyków sztuki podzieliło się na zwolenników i przeciwników odbudowy figury. To właśnie presja społeczna miała wpływ na decydentów, bo poprzez świadomość, że za rekonstrukcją figury stoi kilka milionów ludzi, ta decyzja została podjęta – mówił podczas spotkania w Hotelu Grot Bernard Jesionowski, prezes Fundacji Mater Dei. - Jest to również symbol miasta, które buduje od 1945 r. swoją tożsamość. To uzupełnienie tej układanki. Dzisiaj nie mamy prawie przedwojennych mieszkańców, ale mamy szansę zjednoczyć się i sprawić, że będziemy utożsamiać się z tym miejscem.

Bo figura Najświętszej Marii Panny to nie tylko ważący ok. 15 ton posąg pokryty barwną mozaiką. To nie tylko dzieło rekonstruktorów. To przede wszystkim dowód na to, że dzięki współpracy wielu środowisk można osiągnąć cel, że inicjatywa obywatelska ma szansę na realizację, że niemożliwe staje się możliwe. Dzisiaj nawet członkowie fundacji nie potrafią powiedzieć, kto pierwszy wypowiedział na głos marzenie o powrocie Madonny.

- Musiałbym się nad tym bardzo zastanowić. Nie pamiętam – usłyszeliśmy całkiem szczere zdanie wygłoszone przez Andrzeja Panka, wiceprezesa Fundacji Mater Dei.

Ale bez względu na to, kto jest autorem tego pomysłu, czy na zawsze zostanie bezimienny, to sam zamysł stał się tak atrakcyjny, że w jego realizację włączały się bezinteresownie kolejne osoby. Dużą rolę odegrali przewodnicy, którzy przez lata cierpliwie opowiadali o idei odbudowy figury kolejnym osobom, które zwiedzały Muzeum Zamkowe.

- To znaczący udział w postaci dotarcia do umysłów milionów turystów oraz propagowania zbiórki funduszy i sprzedaży cegiełek – przyznaje Andrzej Panek. - Swój wkład mają również przedstawiciele władz, instytucji publicznych, kościoła, przedsiębiorcy, pracownicy Muzeum Zamkowego, Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, mediów i wiele, wiele innych osób.

Tym, którzy przez siedem i pół roku działania Fundacji Mater Dei w jakikolwiek sposób przyczynili się do powrotu figury Najświętszej Marii Panny do niszy kościoła, otrzymali prezent w postaci publikacji „Monumentalna figura Madonny na Kościele NMP w Malborku. Konteksty historyczne, artystyczne i konserwatorskie”.

- To dziewicza książka, wyszła w nakładzie 300 egzemplarzy. To pokłosie konferencji naukowej, która odbyła się 13 marca i była poświęcona historii monumentalnej figury Madonny na zamku malborskim – tłumaczy Andrzej Panek.

Jak zapewnił Bernard Jesionowski, prace przy rekonstrukcji przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ich efekty ukażą się naszym oczom 17 kwietnia 2016 r., bo na ten dzień planowane jest uroczyste odsłonięcie posągu Najświętszej Maryi Panny.  


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test