poniedziałek, 7 października 2024 00:39
Reklama
Reklama
Reklama

Malborskiej „dziewiątce” stuknęło 50 lat

Po „trójce” i „dwójce”, przyszła kolej na jubileusz Szkoły Podstawowej nr 9. „Dziewiątka” świętowała swoje 50 urodziny. Uroczystość odbyła się w piątek w Szkole Łacińskiej. Z tej okazji szkoła wydała także biuletyn okolicznościowy opowiadający o historii placówki.
Malborskiej „dziewiątce” stuknęło 50 lat

Jubileusz ubarwiły występy uczniów oraz scenki przygotowane prze byłych i obecnych wychowanków. Widzowie mogli posłuchać piosenek w wykonaniu szkolnej grupy Canto oraz występów solistów. Historię szkoły i jej dzień dzisiejszy zaprezentowano w ciekawy sposób łącząc scenki z pokazami multimedialnymi i piosenkami.

Powstanie malborskiej „dziewiatki” poprzedziły lata przygotowań. Decyzja o jej budowie zapadła na posiedzeniu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w 1962 r. Budowa trwała dwa lata, a pierwszy dzwonek zabrzmiał w jej murach w 1965 r. W pierwszym roku funkcjonowania utworzono 15 oddziałów, w tym trzy klasy pierwsze – łącznie 634 uczniów. Pierwszym dyrektorem został Bogdan Śliwiński, kierował zespołem liczącym 18 nauczycieli. Dziś kadra nauczycielska to 50 osób, a przez całe 50 lat funkcjonowania placówki uczyło się tu około 8 tys. uczniów. Pierwszym patronem został Aleksander Zawadzki, były przewodniczący Rady Państwa, dziś szkoła nosi imię Kazimierza Jagiellończyka.

- Wydarzenie to jest podstawą do dokonania podsumowania i analizy pięćdziesięciu lat działalności naszej placówki – mówiła, witając zebranych Bożena Rażewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku. - Jest też ważne, aby podsumować i przypomnieć ludzi, którzy tworzyli historię tej szkoły. Każdy z byłych i obecnych pracowników oraz uczniów pozostawił cząstkę siebie w szkole, tworząc historię i tradycję naszej placówki. Jubileusz przywołuje piękne wspomnienia, skłania do refleksji, podsumowań oraz przypomnienia wielu wydarzeń z historii naszej szkoły.

W jubileuszu uczestniczyli nauczyciele – obecni i emerytowani, a także rodzice i wychowankowie. Nie zabrakło także władz miasta i powiatu, które reprezentowali Marek Charzewski, Jan Tadeusz Wilk oraz starosta Mirosław Czapla.

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy tworzyli tożsamość tej szkoły, tym, którzy tworzyli ją w obecnym czasie oraz tym, którzy tworzyli ją przez lata i dziś są na zasłużonych emeryturach. Chciałem też wspomnieć o tych osobach, których dziś z nami nie ma – mówił burmistrz Marek Charzewski. - Każdy jubileusz to połączenie tradycji i nowoczesności, bo tradycja to te 50 lat, a nowoczesność to obecne jej funkcjonowanie, współczesne metody dydaktyczne i obecne wyposażenie. Jubileusz to też połączenie tradycji z młodością, doświadczenia nauczycieli, którzy dziś są na emeryturach, z młodością obecnej kadry. Życzę, aby w przyszłości placówka rozwijała się tak, jak do tej pory. Pozwolę sobie też na odrobinę prywaty. Nie mogę powiedzieć, że jestem absolwentem tej szkoły, bo przyjechałem do Malborka 22 lata temu i nie jestem z urodzenia malborczykiem, ale mój syn jest absolwentem „dziewiątki” i, korzystając z okazji, chciałem podziękować wszystkim moim koleżankom i kolegom nauczycielom za trud i wysiłek włożony w edukację mojego syna. Mój syn jest dziś studentem i to dzięki państwa zaangażowaniu może na wyższych poziomach edukacji się kształcić.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test