niedziela, 6 października 2024 22:34
Reklama
Reklama
Reklama

Czy z zabytków znikną reklamy?

Władze miasta przyjrzą się wszystkim reklamom, które znajdują się na budynkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. To pokłosie interpelacji jednego z radnych.
Czy z zabytków znikną reklamy?

Radny Jerzy Czernik pytał podczas ostatniej sesji o reklamę wielkopowierzchniową umieszczoną na ścianie zabytkowej budowli przy ul. Armii Krajowej 92. Choć kamienica znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym, wciąż nie ma zgody państwowych służb konserwatorskich na jej rozbiórkę, choć władze miasta zabiegają o to od lat. Jednak bez względu na to, czy obiekt jest ruiną, czy też nie, w Polsce umieszczanie reklam na zabytkach wpisanych do rejestru zabytków poddane jest szczególnym obostrzeniom prawnym. Zagadnienie to normuje wiele aktów prawnych, z których najistotniejszą rolę odgrywa ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 10, umieszczanie reklam na zabytku wpisanym do rejestru zabytków wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jest ono wydawane na wniosek władającego nieruchomością, czyli osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z niej.

- Kto personalnie wydał zgodę na umieszczenie na budynku przy ul. Armii Krajowej 92 banera jednej z organizacji partyjnych? - pytał radny Jerzy Czernik w swojej interpelacji. - Czy w tym przypadku uzyskano zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków? A jeśli tak, to ile reklamujący się zapłacił?

Ewelina Tałałaj, miejski konserwator zabytków, potraktowała ten sygnał bardzo poważnie. Po przeanalizowaniu dokumentów okazało się, że umowa z firmą zajmującą się wynajmowaniem powierzchni reklamowych została zawarta przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w 1994 r. A więc jeszcze przed zaostrzeniem przepisów dotyczących zabytków, które zawiera nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r.

- Zwróciliśmy się do wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak podejść do tej sprawy – tłumaczy Ewelina Tałałaj.

Choć służby konserwatorskie starają się chronić historyczne obiekty przed krzykliwymi reklamami, to jednak zdarzają się odstępstwa. Przykładem podanym przez miejską konserwator jest kamienica przy ul. Mickiewicza 21. Tam zgodę na umieszczenie reklamy wydano, jednak z zastrzeżeniem, że pieniądze pochodzące z wynajmu powierzchni mają być przeznaczone na remont budynku.

- Takie reklamy są wówczas dopuszczalne – mówi Ewelina Tałałaj.

Ale jest jest jeszcze jedno zastrzeżenie, które zabezpiecza i zabytki, i miejską przestrzeń publiczną przed zaśmiecaniem nadmierną liczbą szyldów, banerów i przypadkowych wielkich tablic. To miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Coraz częściej, zwłaszcza w tych uchwalanych ostatnio, znajdują się zapisy zakazujące umieszczania reklam, a prowadzący działalność gospodarcza na danym obszarze muszą ograniczyć się do wywieszania skromnych szyldów. Dlatego sytuacja każdego budynku będzie analizowana oddzielnie.

- Sprawdzimy reklamy znajdujące się na miejskich obiektach wpisanych do rejestru zabytków i do gminnej ewidencji zabytków – zapowiada Ewelina Tałałaj. - Skoro wymagamy od innych, to nie możemy pozwolić, by na naszych budynkach znajdowały się reklamy wielkoformatowe.

Zupełnie nowym narzędziem walki z tymi, którzy dość niefrasobliwie traktują wspólną przestrzeń, przez co chwilami można dostać oczopląsu, jest tzw. ustawa krajobrazowa. Ma ona pomóc administracji samorządowej w uporządkowaniu m. in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu w miastach. Władze Malborka przygotowują projekt uchwały dotyczącej reklam. Na razie nie ma decyzji, czy kwestia chaosu reklamowego, z jakim mamy do czynienia w przypadku zabytków, będzie uregulowana dopiero po jej przyjęciu, czy też umowy na wynajem powierzchni będą wypowiadane „od ręki”. To zależy m.in. od oceny skali tego zjawiska.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test