piątek, 22 listopada 2024 15:44
Reklama
Reklama

Czy pierwszaki dostaną na czas podręczniki?

Rządowy pomysł darmowego podręcznika dla uczniów klasy pierwszej to, tak naprawdę, nowe zadanie, które spada na barki władz samorządowych. Czy malborska administracja jest przygotowana do realizacji tego przedsięwzięcia?
Czy pierwszaki dostaną na czas podręczniki?

Podczas odbywających się przed wakacjami zebrań z rodzicami dzieci, które 1 września pójdą do pierwszej klasy, dyrektorzy szkół zapowiadali przynajmniej dwutygodniowy poślizg, jaki może nastąpić przy udostępnianiu podręczników. I wyjaśniali, że wynika on wyłącznie z tempa wdrażania znowelizowanej ustawy o systemie oświaty na szczeblu centralnym. Wówczas nie była ona jeszcze nawet podpisana przez Prezydenta RP. Teraz już jest, a więc nowe prawo nabrało mocy. Jednak tak czy inaczej, władze miasta będą musiały sprostać temu wyzwaniu.

- Realizacja zadań wynikających ze zmiany Ustawy o systemie oświaty dotycząca przekazania szkołom bezpłatnego podręcznika „Nasz elementarz” wymaga współpracy samorządu terytorialnego i dyrektora szkoły. Współpraca ta będzie efektywna, w mojej ocenie, w przypadku wspólnego kalendarza w planowaniu i wdrażaniu przewidzianych zmian oraz skuteczność Ministerstwa Edukacji Narodowej - uważa Jolanta Leszczyńska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w malborskim Urzędzie Miasta.

MEN za pośrednictwem poczty elektronicznej powiadomiło szkoły o zasadach składania zapotrzebowania lub wniosku. Dane szacunkowe należało podać do 30 czerwca.

- Realizację dystrybucji podręcznika „Nasz elementarz” Ministerstwo zleciło Kuratorium Oświaty i zgodnie z założeniami potrzebną ilość podręcznika szkoły podstawowe powinny otrzymać do 22 sierpnia 2014 r. Tak zapewnia w swoim piśmie Elżbieta Wasilenko, pomorski kurator oświaty - tłumaczy Jolanta Leszczyńska.

To ważna informacja dla rodziców. Wiadomo już, jakie książki trafią do tornistrów i plecaków pierwszoklasistów.

- Wszystkie malborskie szkoły podstawowe wybrały podręcznik - elementarz MEN ”Nasz elementarz” - informuje naczelniczka.

Ale pojawiają się kolejne pytania rodziców, bo i dla nich rządowy prezent to nowość. Na przykład, czy zasady dotyczące wypożyczenia podręcznika będą wewnętrzną sprawą szkoły, czy też zostaną określone jednakowe dla wszystkich placówek? Chodzi przede wszystkim o ewentualne zniszczenie książki, choćby nieumyślne, i pokrywanie kosztów, bo to niepokoi rodziców. Albo zmiana szkoły w czasie roku szkolnego - co wówczas z podręcznikiem, czy placówki będą miały jakiś zapas, czy też będzie ich tyle, ile jest dzieci?

- Przed wypożyczeniem uczniom podręczników to szkoła określa szczegółowe warunki korzystania z podręczników - tłumaczy Jolanta Leszczyńska.

Ale elementarz to nie wszystko. Jest jeszcze podręcznik do nauki języka obcego i materiały dodatkowe, które do tej pory funkcjonowały w szkołach jako zeszyty ćwiczeń.

- Pozyskanie środków na wyposażenie szkół podstawowych w materiały ćwiczeniowe dla klas pierwszych (49,50 zł), podręczniki do nauczania danego języka obcego nowożytnego, materiały edukacyjne do nauczania danego języka nowożytnego (24,75 zł) to nowe zadania dla jednostek samorządu terytorialnego na rok szkolny 2014/2015. Kolejne etapy, które będziemy realizować, to: złożenie wniosku o udzielenie dotacji do wojewody (najpóźniej do 20 września), aktualizacja wniosku, udzielenie dotacje szkołom po otrzymaniu dotacji od wojewody - mówi naczelnik Leszczyńska. - Zarówno wybór podręcznika i materiałów edukacyjnych należy do dyrektora szkoły. To dyrektor na podstawie propozycji zespołu nauczycieli przedstawia Radzie Pedagogicznej propozycję materiałów edukacyjnych. Rada Pedagogiczna swoją uchwałą ustala zestaw podręczników i materiałów edukacyjnych obowiązujących przez co najmniej trzy lata szkolne, a zatem zatwierdzony zestaw podręczników ma służyć w szkole co najmniej trzy lata.

Skoro nowela ustawy przewiduje przekazanie gminom dotacji na podręczniki między 15 sierpnia a 15 października, oznaczać to może, że trzeba będzie wyłożyć pieniądze z miejskiej kasy, by potem je odzyskać. Czy jesteśmy na to przygotowani? Czy znany byłby szacunkowy koszt zakupu podręczników dla wszystkich pierwszaków?

- Do 15 września dyrektor szkoły przedstawia jednostce samorządu informacje niezbędne do ustalenia wysokości dotacji celowej - odpowiada Jolanta Leszczyńska. - Zakup materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych, podręcznika należy do zadań szkoły po otrzymaniu dotacji, nie później jednak niż do 15 października Po zrealizowaniu zakupu następuje wypożyczenie podręczników i materiałów edukacyjnych mających postać papierową (dopuszcza się też postać elektroniczną). Przekazane zostaną także materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.

Nowelizacja ustawy w przyszłym roku objąć ma uczniów klas II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum.


Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
test