Spółdzielnia przygotowała program pilotażowy „Edukacja na wodzie”, którego jednym z założeń jest wspieranie edukacji marynistycznej wśród młodych pasjonatów żeglarstwa. W ramach zajęć, oprócz zdobywania typowej wiedzy z zakresu żeglarstwa, nastolatkowie otrzymają możliwość uzyskania stopni żeglarskich. Dodatkowo przewidziany jest rejs po Bałtyku, warsztaty fotograficzne oraz zajęcia poświęcone tematyce historycznej i kulturowej. Uczestnicy szkolenia będą mieli do dyspozycji jacht Wojtanna oraz kuter.
Tomasz Chodnikiewicz, prezes spółdzielni, podkreślał, jak obecnie ważne jest wspieranie różnego rodzaju aktywności wśród dzieci i młodzieży. Warto pokazać im, że czas wolny można spędzić inaczej niż tylko przed komputerem. Dorośli powinni zachęcać ich do zabaw na świeżym powietrzu, na wodzie, w gronie przyjaciół, do zdobywania nowych doświadczeń.
- Nie chodzi tu tylko o samo żeglowanie, ale również o wychowanie morskie. Im więcej młodych ludzi będzie miało zajęcie i będzie mogło się rozwijać, tym lepiej dla nich samych i następnych pokoleń – przyznał Helmut Kropidłowski, który będzie uczestniczył w charakterze nauczyciela w spotkaniach ze świeżo upieczonymi adeptami żeglarstwa.
- Nasz program „Edukacja na wodzie” zyskał aprobatę Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i został objęty jego patronatem – uzupełnił Krzysztof Choroś, koordynator projektu i przedstawiciel związku.
- Być może uda nam się zaszczepić zamiłowanie do pasji żeglarskiej wśród mieszkańców Malborka, bo w końcu mamy w tej chwili piękną przystań – stwierdził Jerzy Skonieczny, zastępca Burmistrza Miasta Malborka.
O uczestnictwo w projekcie ubiegały się również inne miasta, w tym Gdańsk. Spółdzielnia uznała jednak, że Malbork to najlepszy partner do podjęcia wspólnych działań.