piątek, 22 listopada 2024 04:22
Reklama
Reklama

Uczniowie debatowali o idealnym kształcie państwa

W niecodzienny sposób Święto Niepodległości postanowili uczcić uczniowie dwóch szkół ponadgimnazjalnych – nr 2 i 3, którzy pod okiem nauczycieli zorganizowali debatę na temat "Naród czy społeczeństwo globalne". Miało to być alternatywą dla może nieco nudnych i oklepanych już akademii. Pomysł był trafiony – młodzi ludzie wykazali niezwykłą dojrzałość i wiedzę, a do tego pokazali, że umieją dyskutować.
Uczniowie debatowali o idealnym kształcie państwa

Tytułem wstępu odbył się krótki program słowno – muzyczny, następnie prowadzący przedstawili wyniki „Klasówki z historii”, która odbyła się w obu szkołach w październiku. Udział w niej wzięło 260 uczniów a odpowiedzieć mieli na pytanie "Czy w dobie globalizacji znaczenie mają wolność i niepodległość?" oraz "Czy jesteś dumny ze swojego kraju?" Na pierwsze pytanie 50 proc., czyli 131 ankietowanych, odpowiedziało twierdząco, choć uczniowie zaznaczali, że w dzisiejszych czasach ma to mniejsze znaczenie dla młodych, niż dla osób starszych. Na pytanie o dumę z Polski twierdząco odpowiedziało 214 uczniów, czyli 82 proc. biorących udział w klasówce. Okazuje się, że młodzi są najbardziej dumni z historii i tradycji oraz z polskiego społeczeństwa, które potrafi zjednoczyć się w chwili zagrożenia.

Po tej części kolej przyszła na dyskusję – młodzież podzieliła się na trzy grupy – osoby opowiadające się za społeczeństkurde wem globalnym, uczniów stawiających na państwo narodowe oraz tych niezdecydowanych na żadną z tych opcji. Uczniowie wykazali dużą wiedzę na temat procesów trwających w tej chwili oraz wydarzeń z przeszłości naszego kraju. W umiejętny sposób podawali przykłady tego, że Polacy nie powinni ślepo ufać innym ponieważ nie jeden raz zostali oszukani.

- Przykładem tego, że sami musimy na siebie liczyć jest choćby to, w jaki sposób nasi przyjaciele zachowali się w chwili wybuchu II wojny światowej – mówili zwolennicy państwa narodowego. - Mamy wiele tego typu przykładów, dlatego silne państwo jest bardzo ważne.

Uczniowie skłaniający się do łączenia obu cech w państwie mówili zaś o tym, że trzeba czerpać to, co wartościowe z obu modeli i rozumnie wybierać dobre rozwiązania. Innym gorącym tematem dyskusji okazało się zapożyczanie przez Polaków świąt zupełnie obcych w naszej kulturze. Młodzi ludzie krytycznie wypowiadali się na temat Halloween mówiąc, że jest to całkiem obca tradycja.

- Polacy są na tyle kreatywni, że mogliby sami rozwijać nasze święta, a nie zapożyczać od innych – mówili młodzi ludzie. - Możemy znać te święta, dowiadywać się czegoś nowego, ale nie przyjmować ich. Możemy też ulepszać te pozytywne, jak na przykład Walentynki.

Dyskusja była długa i ciekawa, a każda ze stron mogła wypowiedzieć swoje zdanie. Ostatecznie uczestnicy dysputy uznali, że w dzisiejszych czasach nie można być jedynie państwem narodowym ale trzeba czerpać pozytywne wzorce i umieć się odnaleźć w społeczeństwie globalnym.


Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test