niedziela, 29 września 2024 01:15
Reklama
Reklama
Reklama

Kampania cukrownicza rozpoczęta

MALBORK. Choć kampania w Cukrowni Malbork rozpoczęła się zaledwie kilka dni temu, może to być kolejny rekordowy sezon.
Kampania cukrownicza rozpoczęta

25 września, gdy oficjalnie rozpoczął się skup buraków, w fabryce wszystko było już dopięte na ostatni guzik. To jedyna na Pomorzu cukrownia, z tym większą pieczołowitością przygotowuje się do przerobu surowca. Śmiało można powiedzieć, że 133-latka ma tylko zabytkowe mury, bo przez ostatnie lata przechodziła poważny lifting wart grube miliony złotych.

- Tylko w tym roku wydaliśmy 16 mln zł na inwestycje i remonty – mówi Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Cukrowni Malbork.

Wyremontowane została m. in. kotłownia, piec wapienny, plac, na którym gromadzone są buraki, ma wyremontowaną nawierzchnię i odwodnienie. To ważne, bo ze względu na usytuowanie fabryki i wyśrubowane normy środowiskowe, musi ona ograniczać negatywne oddziaływanie na otoczenie. Z uwagi na profil produkcji, nigdy nie będzie to dyskretna i zupełnie niezauważalna działalność, ale stale ograniczany jest na przykład poziom hałasu. W przyszłym roku ma być jeszcze ciszej, bo wyeliminowany zostanie charakterystyczny gwizd, który powstaje przy wyrzucaniu pary, które towarzyszy rozruchowi.

- To jedna z cichszych cukrowni w kraju – przyznaje Mariusz Kaźmierczak, który zna większość fabryk swojej branży.

Jak w zegarku – dosłownie – działa obsługa samochodów, które docierają do cukrowni z surowcem. Jeden pojazd odprawiany jest średnio co trzy minuty i 20 sekund. Nie ma już kolejek pojazdów wyładowanych burakami przed bramą i na okolicznych ulicach, na co przez lata skarżyli się mieszkańcy. A ciężarówki przewiozą w tym roku ponad 500 tys. ton surowca. Takie są szacunki na początku kampanii. Może z niego powstać ponad 75 tys. ton cukru. Jego słodycz rozpływa się w ustach wielu malborczyków, choć nawet o tym nie wiedzą, że malborski cukier trafia np. do jednego z najbardziej znanych koncernów produkujących napoje gazowane czy znanej fabryki czekolady. To duże wyzwanie, bo prócz wszystkich niezbędnych standardów trzeba jeszcze spełnić oczekiwania odbiorców, którzy sami przeprowadzają regularne audyty jakościowe. Na półki sklepowe cukier z Malborka trafia poprzez magazyny i pakownię w Łapach koło Białegostoku, które ma pod swoimi skrzydłami malborski Oddział Krajowej Spółki Cukrowej SA. Tam pakowany jest z kolei w kilogramowe torebki jednego z dyskontów.

W ten sposób, dzięki niepozornemu korzeniowi, który w 75 proc. składa się z wody, a w kilkunastu – z cukru, w sezonie ma pracę ponad 300 osób w Malborku i Łapach, z czego w trakcie kampanii zatrudnienie znalazły 130 osoby.

Produkcja cukru zakończy się na przełomie grudnia i stycznia. Później chwila oddechu i zaczną się przygotowania do następnego sezonu. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Cukrownia to, jak mówi dyrektor Kaźmierczak, samowystarczalna wyspa.

- Mamy własną elektrownię, z której lekką nadwyżkę sprzedajemy, własną ciepłownię, oczyszczalnię, w której podczyszczamy ścieki, ujęcie wody technologicznej – wylicza dyrektor. - Tylko woda do celów sanitarnych pochodzi z miejskich wodociągów.


Podziel się
Oceń

KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.10.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 12.10.2024 21:00 Czy zdarzało Wam się zaczynać dzień od lektury Instagrama i portali plotkarskich, opisujących rewelacje z życia celebrytów? Jeśli tak to, ten spektakl na pewno przypadnie Wam do gustu . Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad - scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą - lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo?  Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli - co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu! W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:Magdalena WołłejkoLucyna Malec / Katarzyna Maciąg / Małgorzata Kocik / Ilona ChojnowskaPiotr Cyrwus / Modest RucińskiMarek Siudym Komedia z dreszczykiem12.10.2024, godz. 17.00CKiS w TczewieTczew, ul. Wyszyńskiego 10 Bilety:Punkt sprzedaży biletów: Kasa CKiS tel.534 989 340 https://ckis.interticket.pl/Bilety on-lineKupbilecik https://kbq.pl/130208Biletyna https://bilety.io/1X2fTeBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258704 - Zamówienia grupowe tel. 531-531-001, [email protected]KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM komedia z plejadą polskich gwiazd wkrótce w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test