Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy miasta i gminy Nowy Staw pójdą do urn, aby zdecydować o odwołaniu lub pozostawieniu na stanowisku burmistrza i radnych. Przypomnijmy, że powodem referendum stało się rosnące niezadowolenie obywateli ze sposobu zarządzania i gospodarowania w gminie. Szalę goryczy przeważyła likwidacja szkoły podstawowej w Świerkach. Ale, jak mówią organizatorzy komitetu referendalnego, była to tylko kropla w morzu zarzutów. W czasie trwania procedury referendalnej doszła też sprawa odwołanego konkursu na dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Stawie i zainteresowaniem prokuratury tym wydarzeniem.
Komitet referendalny zebrał 929 podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego w Nowym Stawie. Po weryfikacji dokumentów przez Państwową Komisję Wyborczą głosowanie zaplanowano na 8 września. Referendum będzie ważne, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż trzy piąte liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
- W wyborach w 2010 r. w głosowaniu na Burmistrza Nowego Stawu wzięło udział 3103 wyborców, a w głosowaniu na Radę Miejską 3102 wyborców - podaje Mirosław Torłop, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku. - Wynik referendum będzie rozstrzygający jeżeli za jednym z rozwiązań wyborcy oddadzą więcej niż połowę głosów.
Pamiętajmy, że ważność głosowania, a jego wynik rozstrzygający to dwie różne sprawy. Jeżeli do urn pójdzie mniej niż trzy piąte wymaganej liczby wyborców, to nawet jeśli wszyscy opowiedzą się za zmianami w samorządzie, referendum będzie nieważne. Bardzo istotna jest więc frekwencja, bo to ona zdecyduje o ważności głosowania. W niedzielę lokale wyborcze musi więc odwiedzić co najmniej 1861 osób, czyli trzy piąte liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach, które wyłoniły ten samorząd. A za odwołaniem musi opowiedzieć się ponad 50 procent wyborców.
Aby wziąć udział w referendum, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. Ustanowiono cztery obwody do głosowania. Obwód nr 1 obejmuje Nowy Staw, czyli następujące ulice: Bankowa, Generała Józefa Bema, Obrońców Westerplatte, Zwycięstwa, Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Rynek Kościuszki, Powstańców, Grunwaldzka, Kolejowa, Słowackiego, Aleja Cukrowników oraz miejscowości : Martąg, Dębina, Świerki.
Siedziba znajduje się w Urzędzie Miasta przy ul. Gen. Józefa Bema 1, lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Obwód nr 2 obejmuje Nowy Staw, czyli ulice: Jana Pawła II, Kopernika, Rynek Kazimierza Pułaskiego, Wita Stwosza, Żuławska, Gdańska. Siedziba znajduje się w Nowostawskim Ośrodku Kultury przy ul. Jana Pawła II 2. Lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Obwód nr 3 – obejmuje Nowy Staw, a więc ulice: Adama Asnyka, Władysława Broniewskiego, Chopina, Daszyńskiego, Marii Konopnickiej, Lipowa, Matejki, Mickiewicza, Młyńska, Ogrodowa, Okrzei, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Wiejska, Wincentego Witosa oraz miejscowości Brzózki, Mirowo, Stawiec,Kącik, Pręgowo Żuławskie, Trępnowy, Tralewo, Laski. Siedziba znajduje się w Szkole Podsawowej nr 2, ul. Gdańska 53. Lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Obwód nr 4 – obejmuje miejscowości: Lipinka, Lubstowo, Myszewo, Nidowo, Półmieście. Siedziba znajduje się w Świetlicy NOK w Lipince.
8 września (niedziela) lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7 do 21.