- Przedszkole powinno być powszechnie dostępne. Głównym celem tzw. ustawy przedszkolnej jest zniesienie barier w upowszechnieniu wychowania przedszkolnego. Jedną z nich jest bariera ekonomiczna. Dlatego tzw. ustawa przedszkolna wprowadzi od 1 września 2013 r. ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad minimalne pięciu bezpłatnych godzin - poinformowało w komunikacie prasowym Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Resort zapewnił jednocześnie, że aby zrekompensować mniejsze wpływy z opłat wnoszonych przez rodziców gminy będą otrzymywały (także od 1 września 2013 r.) środki finansowe z budżetu państwa w formie dotacji.
Czy to oznacza, że rodzice będą płacić mniej? I czy to dotyczy tylko przedszkoli, dla których samorząd jest organem prowadzącym, czy też wszystkich przedszkoli, także niepublicznych? Tak się składa, że malborski samorząd zdecydował się na przekształcenia, w efekcie których placówek niepublicznych jest zdecydowanie więcej niż publicznych, jeśli więc chodzi tylko o samorządowe jednostki, to tym bardziej można mówić o dyskryminacji i nierówności szans. Pewnie trudno zapisać dziecko do publicznego przedszkola, bo miejsc jest mniej niż chętnych.