niedziela, 22 września 2024 08:32
Reklama
Reklama

Trochę z poślizgiem, bliżej ronda

MALBORK. Z wielkiego bałaganu w samym centrum Malborka, spod kłębowiska rur i gruzu wyłania się powoli uporządkowany teren, który niebawem będzie pierwszym, prawdziwym rondem w mieście.
Trochę z poślizgiem, bliżej ronda
Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Mickiewicza i Piłsudskiego, a ściślej mówiąc pod skrzyżowaniem, po pierwsze, została wymieniona cała infrastruktura podziemna. Pierwotna kanalizacja sanitarna miała kanały piętrowe: górą płynęła deszczówka, dołem ścieki. Mieszała się zawartość kanałów, czego efektem był rozchodzący się, szczególnie latem, odór.
- Położyliśmy nowe odcinki kanalizacji deszczowej, nie będzie mieszać się i postawiliśmy trzy separatory, które zbiorą osad z chodników i dróg – wyjaśnia Roman Milanowski, Inżynier Miasta. - To w znacznym stopniu ograniczy nieprzyjemne wonie dobiegające z kanału.
Na czas robót trzeba było osuszyć odcinek kanału Juranda, co się udało za pomocą założonych w tym celu rur, które doprowadzały wodę bezpośrednio na teren kaskady. Na dnie kanału miała być płyta betonowa, jednak podłoże nie było stabilne, więc trzeba było wbić kilkanaście pali dla wzmocnienia.
-Część robót naziemnych – drogowych - dotyczy położenia nowych chodników i krawężników wzdłuż odcinka ul. Piłsudskiego – opowiada inżynier Milanowski. - Będzie też nowe oświetlenie, stylizowane lampy.
A na chodnikach – bajer – płytki chodnikowe przedzielone kostką bazaltową
Prace trwają mimo niesprzyjającej pogody i na początku kwietnia możemy się spodziewać zasypywania starego koryta kanału, zagęszczania i wyprofilowania całego układu komunikacyjnego. To oznacza ni mniej, ni więcej, że zostaną zrobione najazdy, łuki, przejścia i wysepka.
Jak to bywa przy tak dużych inwestycjach, okazało się, że zakres robót się zwiększył. Trzeba będzie dodatkowo wydłużyć odcinek kanalizacji sanitarnej, aż do skrzyżowania z ul. Solną. Również zostaną wymienione barierki na kanale Juranda – więcej niż to było zaplanowane. Tym samym koszt inwestycji wzrasta, i na dziś szacuje się, że będzie ok. 6-8 proc wyższy od zakładanego. Oprócz niespodzianek, które podwyższyły koszty budowy ronda w centrum miasta, były też i inne.
-Trafiliśmy na dwumetrową drewnianą rurę wodociągową z XIX wieku o średnicy ok. 40 cm – mówi Roman Milanowski. - Znalezisko trafiło do archeologów Muzeum Zamkowego. Był też chełm poniemiecki, ale bardzo zniszczony i dużo gruzu - zawalone piwnice dawnej zabudowy.
Przypomnijmy, koszt całej inwestycji miał wynieść 6,6 mln zł. W związku z tym, że zwiększył się zakres prac, cała przebudowa skrzyżowania, wraz z infrastrukturą podziemną może kosztować ponad 7 mln zł. Przy okazji ronda, budowane są też dwie zatoki dla autokarów turystycznych, przy ul. Piłsudskiego i Piastowskiej. Poza tym, niebawem ruszy budowa drugiego ronda na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i Parkowej. W kosztach przebudowy tego układu komunikacyjnego będzie partycypował inwestor, dzierżawca gruntu pod usługi, położonego na skwerze przy pl. Narutowicza.
- Obecnie trwają prace projektowe związane z budową drugiego ronda – mówi burmistrz Andrzej Rychłowski. - Przetarg na wykonanie zostanie rozpisany zaraz po ukończeniu tych prac – najprawdopodobniej w ciągu najbliższego miesiąca.



Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test