niedziela, 22 września 2024 06:56
Reklama
Reklama

Fundacja “Mater Dei” podejmuje kolejne kroki aby wskrzesić Madonnę

MALBORK. Od dziesięciu miesięcy działają, by zebrać fundusze na odtworzenie figury Madonny, która znajdowała się w otworze blendy wschodniej prezbiterium Kościoła NMP na zamku w Malborku.
Fundacja “Mater Dei” podejmuje kolejne kroki aby wskrzesić Madonnę
Fundacja “Mater Dei” niebawem wyemituje “cegiełki”, dzięki którym na ich konto zaczną wpływać pieniądze – taką przynajmniej mają ufność.
- Dokumentacja związana z emisją “cegiełek” jest w przygotowaniu, czekamy tylko na jeden ważny podpis burmistrza i mamy nadzieję, że to końca marca będą gotowe – opowiada Andrzej Panek, wiceprezes zarządu fundacji. - Będziemy mieli również baner, który chcemy rozwieszać przy okazji uroczystości i plakaty w antyramach. Na bieżąco również drukujemy foldery. To są rzeczy, które chcemy po sobie zostawić -  wymienia.
Zarząd i Rada “Mater Dei” zastanawiają się nad tym, kogo poprosić o patronat honorowy. Zgodnie mówią, że osoba ta musi być niezwiązana z żadną opcją polityczną. Ktoś, kto ma duże poparcie, kto będzie lobbował na rzecz odbudowy Madonny i zwyczajnie pomoże zebrać środki na ten cel.
  Biskup Jan Styrna...arcybiskup Tadeusz Gocłowski... - myśli zostają ubrane w słowa i okazuje się, że ks. Krzysztof Miś popiera osobę biskupa Styrny.- To biskup naszej diecezji, gospodarz regionu, jest blisko, to odpowiednia osoba.
Ale na dziś to tylko rozważania, bowiem na wybór i podjęcie odpowiednich kroków jest jeszcze czas.
Na samą rzeźbę Matki Boga potrzeba wstępnie około 30-50 tys. zł. - to bez powłoki mozajkowej.  A ile jeszcze?
  Na razie wysłaliśmy zapytanie do dwóch włoskich firm, które odpowiedzą jaki byłby koszt 1 m kw. mozajki – mówi Andrzej Panek. - Kiedy będzie już wiadomo, jaką techniką zostanie odtworzona Madonna, zwrócimy się do firm konserwatorskich o wsparcie w formie materiału nie tylko na rzeźbę, czy mozajkę, ale i np. zaprawy – tłumaczy.
Aby jak najwięcej ludzi zaangażować w odbudowę średniowiecznej figury, można pukać do wielu drzwi.
 - Można zaangażować zakon krzyżacki – proponuje Arkadiusz Binnebesel, członek Rady fundacji. - By poczuli się związani z Madonną, jako współuczestnicy odbudowy.
Do pomysłu przychyla się Bernard Jesionowski, prezes “Mater Dei” – Rola zakonu byłaby partnerska, nie wiodąca.
Pasjonaci rekonstrukcji chcą do współpracy wciągnąć także miasta i gminy partnerskie oraz zamierzają pozyskiwać fundusze z zewnątrz. Również liczą na dobrą współpracę z malborskim magistratem.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test