niedziela, 22 września 2024 06:56
Reklama
Reklama

"Masz głos, masz wybór"

MALBORK. Podczas debaty mieszkańców z radnymi i służbami mundurowymi z sali padło pytanie o koszt budowy malborskiego ronda. Na to pytanie żaden z czterech obecnych radnych nie umiał odpowiedzieć. Honor rajców miejskich uratował radny Dariusz Drabik.
"Masz głos, masz wybór"
Na kolejnej, publicznej debacie spotkali się mieszkańcy Malborka z radnymi, przedstawicielami służb mundurowych oraz gospodarzem miasta. Zaproszenie na spotkanie Mieczysława Połomskiego okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem to właśnie gospodarz miasta udzielił najwięcej  konkretnych odpowiedzi na pytania. Debatę zorganizowało Stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat w ramach akcji "Masz głos, masz wybór".

By zagaić i przełamać lody, jako pierwszy głos zabrał podkom. Maciej Kaczyński, kierownik  Referatu Profilaktyki Społecznej KPP w Malborku. Przedstawił dzielnicowych miasta, do których można zgłaszać się po pomoc lub interweniować, oraz wskazał na “niebieskie skrzynki”, jako możliwość anonimowego przekazania policji informacji.
Wystąpienie stróża prawa zachęciło mieszkańców do zadawania pytań i przekazywania uwag, choć nie zawsze na tematy będące w kompetencjach służb mundurowych.
 Wciąż emocje budzi budowa restauracji na skwerze przy pl. Narutowicza, a szczególnie uchwała o dzierżawę gruntu, którą zakwestionował wojewoda pomorski.
- Decyzja w sprawie McDonalds'a jest podjętą jednogłośnie decyzją rady – powiedział jeden z mieszkańców. - Niech więc radni teraz wycofają uchwałę o dzierżawie.
Pytano o koszt budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Mickiewicza – na to pytanie żaden z czterech obecnych radnych nie umiał odpowiedzieć. Honor rajców miejskich uratował radny Dariusz Drabik, który zasięgnął informacji telefonicznie i odpowiedział zebranym, że budowa ronda ma kosztować ok. 6,5 mln zł.
Na wieść o kosztach, jeden ze starszych malborczyków zawołał – Rondo to wybryk i głupota, wystarczyło tylko wyprostować (zamiast ronda, połączyć prostym odcinkiem ul. Mickiewicza  i  Piastowską - przyp. red.), zostałyby 3 mln na inne chodniki i ulice – powiedział. - Po co nam rondo?
To tylko nieliczne głosy niechętne zmianom w mieście, bowiem znaczna większość, podczas debaty, pytała o możliwości zaradzenia na codzienne uciążliwości w mieście. Wielu mówiło o sygnalizacji świetlnej – odwiecznym kłopocie spieszących się malborczyków. Domagano się interwencji, wręcz zmiany.
     Setki zgłoszeń w sprawie świateł trafia na moje biurko – mówił Mieczysław Połomski, gospodarz miasta. - Również setki pism wysłaliśmy do firmy, która sygnalizację zainstalowała, ale zarządcą drogi jest GDDKiA i niewiele w tej sprawie możemy zrobić – tłumaczył.
Sporo miejsca podczas debaty zajął problem zanieczyszczania chodników i trawników miasta psimi odchodami. Tu gospodarz Połomski stwierdził krótko i treściwie, że nigdy porządku nie będzie, póki wszyscy się do utrzymania czystości nie włączymy.
Oprócz mieszkańców centrum Malborka, na spotkanie przyszli również przedstawiciele innych dzielnic. I tak, jedna z młodych mieszkanek Piasków wskazała na konieczność położenia chodnika na odcinku ok. 100 m, wzdłuż drogi krajowej nr 22 na wysokości od ul. Młodych w stronę SP nr 2.
     Tą drogą chodzą do pobliskiej szkoły dzieci, a nie ma nawet łańcuchów oddzielających od ulicy- tłumaczyła kobieta. - Jest niebezpiecznie.
- Zgadza się, chodnik przy al. Wojska Polskiego, na wysokości Młodych jest konieczny – potwierdził Mieczysław Połomski.
Zadeklarował, że choć miasto nie jest właścicielem drogi, chodnik będzie.
Niestety, kilka pytań, które zadali mieszkańcy, pozostało bez odpowiedzi, jednak dzięki protokołowi z debaty, którego zażyczyła sobie radna Jadwiga Szprengel, jest szansa na uzyskanie odpowiedzi.
W debacie wzięło udział ok. 30 mieszkańców Malborka.

Po debacie – w ocenie mieszkanki
- Podobało mi się, że radni siedzieli wśród mieszkańców, co nie stwarzało bariery psychologicznej i efektu "szkoły". - opowiada nam tuż po debacie młoda mieszkanka centrum miasta.- Obyło się bez większych sporów i nie można mówić o atakach personalnych, czyli wszyscy raczej stosowali się do regulaminu, wręczonego przed debatą przez członków mc2.
Nie tylko uzyskiwano (lub starano się) uzyskać odpowiedzi na pytania mieszkańców obecnych, ale zaproszeni goście odpowiadali też na pytania zadane przez Internet.

Szkoda, że na debatę przyszło mało osób, ale to zapewne konsekwencja niedostatecznego nagłośnienia spotkania - brak ogłoszenia w miejscu do tego najbardziej odpowiednim, myślę o stronie głównej malbork.pl, co przyciągnęłoby więcej młodszych mieszkańców miasta – uważa kobieta. -  Zdarzały się też wystąpienia osób nastawionych zaczepnie i niewiele wnoszące do ogólnej debaty. Przeszkadzało, kiedy jedna osoba zadawała pytanie, a odpowiedź była zagłuszana dyskusją wśród radnych i mieszkańców, co wprowadzało lekki bałagan.
No i rozbawiło mnie tłumaczenie mieszkańcom pl.  Narutowicza, że obecność "pijaczków", to zasługa krzaków, które porastają skwer, zamiast przyznać, że niewiele tamtędy chodzi patroli Straży Miejskiej.

Palący problem psich kup powracał jak śmierdzący bumerang, ale można było od razu powiedzieć, że to sprawa danej spółdzielni, czy wspólnoty, która powinna zapewnić woreczki i kosze, a potem dopiero Straży Miejskiej, która mogłaby egzekwować ich używanie (ludzie domagali się pilnowania przez strażników, ale przecież nie będą chodzili za każdym psiarzem i patrzyli psu, za przeproszeniem, pod ogon).
Niestety, obecna policja też potwierdziła, że prawo jest słabe, a pijaczkowie bezkarni, o ile nie rozpoczną bójki. W centrum miasta działa monitoring, a ludzie z patrolu przesuwani są w rejony peryferyjne, gdzie nie ma kamer. Jednak wypowiedź dzielnicowych tylko częściowo mnie satysfakcjonuje, ponieważ wiadomo (od strony psychologicznej), że ludzie muszą widzieć mundur, żeby nabrali szacunku do prawa i czuli się pilnowani, bo sam monitoring tylko częściowo załatwia sprawę.
Ogólnie to nawet nie wyszło źle, powinno się takie spotkania organizować częściej – kończy.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test