niedziela, 22 września 2024 06:41
Reklama
Reklama

Pasjonaci, zbieracze i miłośnicy historii miasta

MALBORK. - Udało się skonsolidować grupę mieszkańców, często mi nieznanych osobiście, do dzielenie się swoją wiedzą - mówi Jacek Kmieć w pierwsze urodziny malborskiego forum marienburg.pl
Pasjonaci, zbieracze i miłośnicy historii miasta
Rozmawiamy z Jackiem Kmieciem, twórcą tego ciekawego miejsca w wirtualnej przestrzeni, traktującego o sprawach Malborka, które dziś skupia pasjonatów, zbieraczy i miłośników historii miasta, oraz mieszkańców miasta zainteresowanych codziennymi wydarzeniami w grodzie nad Nogatem.

“Witam serdecznie. Mój nick Azaziz - jestem z Malborka i postanowiłem stworzyć pierwsze poważne forum o mieście Malbork i ludziach w nim mieszkających”  - taki pierwszy wpis ukazał się dokładnie 6 lutego, rok temu, na nowopowstałym forum marienburg.pl.

- Skąd pomysł, by założyć takie forum? Domyślam się, że wiąże się z pana zainteresowaniami, pasją?
- Pomysł założenia forum narodził się około grudnia 2006 roku. Powstał w związku z ubogością stron internetowych poświęconych Malborkowi, a także w związku z brakiem jakiegokolwiek miejsca do wyrażania swoich poglądów i dzielenia się wiedzą przez pasjonatów miasta Malborka. Forum ma głównie za zadanie przedstawianie historii i architektury miasta oraz komentowanie wydarzeń bieżących, i jest to naturalnie związane z moimi zainteresowaniami, a także, obecnie znacznej, grupy użytkowników forum. Inspiracją dla założenia forum było wcześniejsze powstanie forum e-Kwidzyn oraz fakt, że takie forum ma rację bytu w mieście, w którym zamieszkuje  40 tys. mieszkańców.

- Z pewnością miał pan jakiś zamysł co do ludzi, których forum miało skupiać? O jakich ludziach pan myślał?
- Forum powstało głównie dla mieszkańców Malborka i jego najbliższych okolic, pasjonatów i osób interesujących się tym miastem, osoby z „zewnątrz”  szukają na forum wielu ciekawych informacji związanych z regionem i jego historią, jednak jest to forum lokalne, skupiające głównie mieszkańców Malborka, Nowego Stawu, Sztumu.

- Po roku, jak pan ocenia, czy udało się w tym miejscu wirtualnej przestrzeni zgromadzić tych, na których panu zależało?
- Na forum wykształciła się grupa użytkowników regularnie je odwiedzających, grupa ludzi, którzy często dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wiedzą, obserwacjami sytuacji bieżącej Malborka i okolic, bardzo istotny udział w życiu forum mają osoby dzielące się swoją wiedzą na temat historii miasta i jego architektury, którym za tę działalność bardzo serdecznie dziękuję.

- Ilu jest użytkowników? Jaki przekrój wiekowy?
- W chwili obecnej forum skupia ok. 380 użytkowników, z tej grupy ok. 60-70 osób odwiedza forum każdego dnia, a grupa ok. 150 odwiedza forum przynajmniej raz w tygodniu. Podawanie wieku jest sprawa dobrowolną i tylko część osób z tego korzysta, średnia wieku to ok. 28 lat.

- Jaka tematyka dominuje na forum?
- Forum skupia się na trzech najważniejszych aspektach związanych z Malborkiem, są to sprawy bieżące, historia i architektura miasta. Prezentujemy również wiele innych rzeczy i spraw związanych z miastem i jego historią: od starych pocztówek, historycznych wieszaków, zeskanowanych dokumentów, gazet Marienburger Zeitung i wielu, wielu innych rzeczy związanych z miastem. Innym bardzo ciekawym pomysłem jest prezentacja ciekawych miejsc z okolic Malborka, mamy pokaźną kolekcję zdjęć domów podcieniowych, wiatraków, zabytkowych i opuszczonych cmentarzy, pomników, pałaców, dworków itd. itp. Do chwili obecnej na forum zostało umieszczone ponad 11 tys. zdjęć.

- Ile osób pilnuje zasad/regulaminu, który obowiązuje?
- Forum jest zarządzane przez 4 osoby, które nadzorują przestrzeganie regulaminu forum i egzekwowanie go od pozostałych użytkowników. Czworo administratorów, wśród których jest jedna kobieta. Wszystkich znam osobiście i mam do nich pełne zaufanie i mogę na nich polegać. Mają oni pełną swobodę w podejmowaniu decyzji.

- Kilka najważniejszych zasad, których muszą przestrzegać użytkownicy?
- Najważniejszym zapisem regulaminu forum jest następujący punkt: niedopuszczalne jest umieszczanie przez uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady etykiety, netykiety, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc. - jest to sedno istnienia prawie każdego forum w Internecie i wszystkie inne punkty regulaminu opierają się na tym. Forum jest serwisem niekomercyjnym, nie pojawiają się na nim żadne reklamy i ten punkt o nieumieszczaniu przekazów reklamowych jest również ściśle przestrzegany

- Jak ocenia pan pierwszy rok?
- Był to rok bardzo udany dla istnienia forum. Udało się skonsolidować grupę mieszkańców, często mi nieznanych osobiście, do dzielenie się swoją wiedzą, a i też niejednokrotnie wspomnieniami, opisywanie ich. Bardzo wiele osób poznaje fascynującą historię Malborka, „łapie bakcyla zbieractwa”, zaczyna się interesować miastem, zauważając, że Malbork, to nie tylko zamek i kilka innych zabytków wymienianych w każdym przewodniku oraz stronie internetowej. To wielki sukces forum i piszących na nim „forumowiczów”.
Dziękuję za rozmowę

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test