niedziela, 22 września 2024 04:30
Reklama
Reklama

Sprzątanie od święta

MALBORK. Radny Stanisław Berliński pyta: Czy będą sprzątane ulice miasta, choć 1 Maja daleko?
Sprzątanie od święta
Ostatnia sesja Rady Miasta obfitowała w pytania do burmistrza Malborka. Jak zawsze, najbardziej dociekliwy był radny Stanisław Berliński. Niepokoi się między innymi o stan zabytkowego budynku przy ul. Żeromskiego, oddanie parkingu przy tej ulicy oraz sprzątanie miasta.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radny Stanisław Berliński pytał o możliwość zadbania o  budynek przy ul. Żeromskiego 43.
- Chodzi o zabezpieczenie okien ganków, które powylatywały razem z futrynami i po każdym deszczu woda zalewa podłogę – mówił Berliński. - Mieszkańcy domu sami tego nie zrobią, bo ganki należą do części wspólnej, czyli ZGKiM, jako właściciel musi się tym zająć – przekonywał radny.
Dom stojący przy ul. Żeromskiego pod nr 43, którego stan pogarsza się z roku na rok, jest wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Według planów, w latach 2008-09 miasto przeprowadzić ma remont i termoizolację zabytku, co kosztowałoby nieco ponad 1,5 mln złotych. Jest jednak szansa na inny sposób przywrócenia dawnej świetności budynkowi, o czym powiedział burmistrz Andrzej Rychłowski.- Rozważamy możliwość wykwaterowania mieszkańców i sprzedania nieruchomości instytucji, która odnowiłaby obiekt. Przykładem jest sąsiedni budynek banku.
Włodarz zapewnił też, że okna zostaną wstawione.
- Czy jest przewidywane sprzątanie ulic w Malborku, mimo, że nie zbliża się 1 maja? - pytał dalej z humorem radny Berliński.
Niestety, na porządki trzeba będzie poczekać do wiosny, bo choć pogoda już jest wiosenna, to nigdy nie wiadomo, czy lada dzień nie spadnie śnieg i piaskarki znów będą musiały wjechać na ulice miasta. Burmistrz zapewnił, że w marcu możemy spodziewać się pierwszych porządków.
- Czy wiadomo, kiedy zacznie się inwestycja w miejscu dawnego Domu Chleba przy ul. Kościuszki – drążył sprawy miasta Stanisław Berliński. - Czy inwestor jeszcze się gotuje do rozpoczęcia budowy? - pytał z przekąsem, na wieloletnie obietnice miejscowego biznesmena.
I tu dobra wiadomość.
- Inwestor... gotuje się – odpowiedział Andrzej Rychłowski, podejmując żartobliwy styl pytania radnego. -  Pod koniec lutego ma być gotowy projekt, mam zapewnienie i deklaracje przystąpienia do inwestycji – już całkiem serio powiedział włodarz.
- Parking przy Żeromskiego co rusz rozkopują, coś poprawiają, czy w związku z tym, przed oddaniem do użytku będzie jeszcze odbiór techniczny – dopytywał się Berliński.
Jak usłyszeliśmy, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, parking oficjalnie zostanie oddany do użytku. A czy będzie odbiór techniczny....?
Przypomnijmy, z miejsc postojowych przy ul. Żeromskiego korzystają mieszkańcy okolicznych bloków już od tygodni, choć co jakiś czas wpada tam ekipa budowlańców i naprawia usterki. Parking wybudowała firma Tal&Co, inwestor, który postawi obiekt handlowy na terenie po byłej słodowni.

Szczypta historii
Dom pod nr 43 przy ul. Żeromskiego powstał około 1890 roku – mówi Bernard Jesionowski z Muzeum Zamkowego w Malborku - Wzniesiony w konstrukcji szachulcowej (tzw. pruski mur) jako dom mieszkalny. Około 1905 roku dostawiono przybudówkę zachodnią z drewnianą werandą. Mury mają grubość 1/2 cegły, w związku z tym budynki te były bardzo zimne. Radzono sobie w ten sposób, że mur był warstwowy (2 x 1/2 cegły), a między tymi ściankami znajdowała się szczelina powietrzna,  poprawiająca warunki termiczme – wyjaśnia. - W trakcie budowy dodano ładny detal architektoniczny w postaci tond figuralnych. Taki sposób szybkiego i taniego, a jednocześnie ładnego dla oka, budowania charakterystyczny jest dla polskich terenów ówczesnej Rzeszy NIemieckiej dla lat 1885 - 1910. Takie budynki można spotkać we wszsytkich miastach Prus Zachodnich i Wschodnich - w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Elblągu, Olsztynie, a także w innych małych miasteczkach tych ziem – kończy Bernard Jesionowski.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test