niedziela, 22 września 2024 03:47
Reklama
Reklama

„Słoneczne Przedszkole” dla wiejskich dzieci

ŻUŁAWY. Trzy miesiące wyrównywania szans. - Zadaniem projektu był rozwój dzieci z terenów popegeerowskich poprzez pokazywanie sposobów radzenia sobie w grupie, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się – mówi Barbara Drążek.
 „Słoneczne Przedszkole” dla wiejskich dzieci
„Słoneczne Przedszkole” to projekt napisany przez dwie kobiety, którym los małych wiejskich dzieci nie jest obojętny. To przedszkole działające raz w tygodniu musiało zamknąć swoje drzwi, gdyż na dalszą jego działalność zabrakło funduszy.

Pomysł na utworzenie przedszkola dla dzieci z obszarów wiejskich powstał w kwietniu tego roku. Pomysłodawczynią była Barbara Drążek, emerytowana przedszkolanka z wieloletnim stażem, natomiast formalną stroną projektu zajęła się Anita Sztutowska, sołtys gminy Tragamin.
-    Zadaniem naszego projektu był rozwój dzieci z terenów popegeerowskich poprzez pokazywanie sposobów radzenia sobie w grupie, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się – mówi Barbara Drążek, pomysłodawczyni projektu.
Współtwórcami „Słonecznego Przedszkola” byli: Rada Sołecka, Urząd Gminy Malbork, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz sponsor, firma Fesko z Tragamina.
Przedszkole działało od września do grudnia, jeden raz w tygodniu, zawsze w środy. Zajęcia prowadzone były przez wychowawcę przedszkolnego, natomiast raz w miesiącu przedszkole odwiedzała pani psycholog Anna Zamoyska.
-    Podczas zajęć dzieci rozwijały w sobie poczucie własnej wartości, przyswajały konkretną wiedzę oraz umiejętności, dostosowywały się do swojej grupy wiekowej poprzez formy zabawowo – ruchowe – mówi Barbara Drążek.
Przez trzy miesiące zajęć dzieci uczyły się malować, rysować, układały puzzle, śpiewały piosenki, tańczyły, brały udział w tworzeniu występów i przedstawień.
Bardzo duże było także zaangażowanie rodziców podczas zajęć dydaktycznych. Wspólnie z dziećmi układali puzzle, brali udział w zajęciach ruchowych.
-    Moja intencją było, aby w całe przedsięwzięcie czynnie zaangażować rodziców. Aby nauczyli się, jak można efektywnie wykorzystać czas spędzony z dzieckiem  w domu, jak można się z nim bawić, jednocześnie ucząc je – mówi Barbara Drążek.
Po zakończeniu projektu zorganizowano konferencję, która podsumowała pracę przedszkola. Zaproszeni zostali przedstawiciele sponsorów, władz gminnych, przedstawiciele ośrodków kultury z całego powiatu, rodzice i wszyscy mieszkańcy.
Były pytania, kiedy ruszy kolejny projekt związany ze „Słonecznym Przedszkolem”. Z ust przedstawiciela władz gminnych padły obietnice o otworzeniu kolejnego przedszkola.
-    Chcielibyśmy aby nasze przedszkole działało przez pięć dni w tygodniu i takie założenie miał nasz wstępny projekt. Niestety kwota jaką dostaliśmy, była o połowę mniejsza, dlatego przedszkole działało tak krótko – mówi Barbara Drążek.
Być może, dzięki obietnicy i wsparciu sponsorów, można będzie otworzyć placówkę  działającą przez cały tydzień.
Konferencja była też okazją do zachęcenia sąsiadujących gmin i powiatów do działań na rzecz dzieci z terenów wiejskich i środowisk popegeerowskich.  
W ubiegły poniedziałek odbyło się uroczyste zakończenie działalności przedszkola.
 Był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, słowa podziękowań i gratulacji.
-    Działalnością naszego przedszkola chcieliśmy dać możliwość wszystkim dzieciom z terenów wiejskich równych szans dostępu do edukacji przedszkolnej, jakże bardzo ważnej w rozwoju naszych pociech – mówi autorka projektu, Anita Sztutowska, sołtys Tragamina.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test