niedziela, 22 września 2024 02:30
Reklama
Reklama

Lśniąca Madonna w zamku krzyżackim czeka na sponsora

MALBORK. Zniszczona w czasie II Wojny Światowej średniowiecznej figura Najświętszej Maryi Panny, która znajdowała się w otworze wnęki wschodniej prezbiterium Kościoła NMP na zamku w Malborku ma być odbudowana - mówi Bernard Jesionowski, prezes Zarządu Fundacji “Mater Dei Potrzeba na to ok. 200 tys. zł.
Lśniąca Madonna w zamku krzyżackim czeka na sponsora
Pojawiła się realna szansa na odtworzenie figury Najświętszej Maryi Panny, która pierwotnie znajdowała się w otworze blendy (wnęki) wschodniej prezbiterium Kościoła NMP na zamku w Malborku.
Fundacja “Mater Dei” zamierza zgromadzić odpowiednie środki potrzebne do odbudowania zniszczonej w czasie II Wojny Światowej średniowiecznej figury.

O tym wielkim przedsięwzięciu rozmawiamy z Bernardem Jesionowskim, prezesem Zarządu Fundacji “Mater Dei”.

- Przez kogo i kiedy została powołana Fundacja “Mater Dei”? Jaki jest główny cel waszych działań?
- Fundacja została założona latem bieżącego roku, po konsultacjach z zainteresowanymi środowiskami malborskimi. Jest w końcowej fazie uzyskiwania osobowości prawnej. Statut jest już zatwierdzony. Fundatorem założycielem jest Pani Irena Maria Grzesik z Hotelu GROT.
Fundacja ma za cel odbudowę figury Madonny, ale też popularyzację tego zamiaru.

- Skąd taki pomysł, od kogo wyszedł?
- Inicjatywa wyszła ze środowiska Koła Przewodników Malborskich. Człowiekiem najsilniej związanym z ideą jest Pan Andrzej Panek, wiceprzewodniczący Koła Malborskiego.

- Ile pieniędzy potrzeba na to, by figura wróciła do wnęki kościoła Najświętszej Maryi Panny na zamku?
- Chodzi o kwotę rzędu 100 - 200 tys. zł. Nie robiliśmy jeszcze kalkulacji szczegółowej. Ostateczny koszt będzie możliwy do określenia po sprecyzowaniu technologii, w jakiej ma być wykonana figura.

- Czy to jedyne źródło finansowania - dary na rzecz fundacji? Czy są, lub będą, jakieś inne?
- Jest to podstawowe źródło finansowania - inne wymagają analizy stosownych przepisów o fundacjach.

- W jakim stanie jest figura? "Rozsypanym" i trzeba ją zrekonstruować?
- Po zburzeniu kościoła, z gruzu wydobyto wszystkie możliwe do identyfikacji elementy Madonny,  wykonane ze sztucznego kamienia około 1340-1343 r. Są eksponowane w piwnicy pod Pałacem Wielkich Mistrzów. Nowa figura nie będzie złożona z tych elementów - ma być wykonana w nowoczesnej technologii, niewykluczone, że z włókien węglowych czy innego tworzywa. Problemem będzie uzyskanie znanego z opisów lśnienia powierzchni spowodowanego refleksami słonecznymi w powłoce szklanej mozaiki z wtopionymi płatkami złota. I właśnie osiągnięcie tego efektu może znacznie podnieść koszty rekonstrukcji. Rzeźba ma mieć naturalną wielkość oraz kolorystykę.

- Rekonstrukcja z pewnością będzie przebiegała na podstawie jakichś dokumentów, przekazów?
- Jest bardzo bogaty materiał ikonograficzny, w tym kolorowe zdjęcie wykonane około 1940 r. na materiale AGFY. Są także filmy z okresu sprzed zniszczenia. Zachowały się prawie wszystkie elementy korpusu rzeźby, odlew gipsowy twarzy wykonany około 1900 r., znaczna ilość kamyków mozaiki, dłoń madonny z zachowaną na jej powierzchni fragmentarycznie mozaiką oraz wspomniana ikonografia.

Zajrzyj na stronę fundacji
Wszelkie informacje o celach Fundacji “Mater Dei”, statucie, patronie i darczyńcach na stronie www.meterdei.org.pl


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test