niedziela, 22 września 2024 03:27
Reklama
Reklama

Przedwojenny park krzaczastą wizytówką Malborka

MALBORK. Park Miejski, dziś zwany Parkiem Północnym, był krzaczastym zapleczem Malborka. Kolejni włodarze obiecywali uporządkowanie tego terenu i na obietnicach się kończyło.
Przedwojenny park krzaczastą wizytówką Malborka
Przedwojenny Park Miejski był prawdziwie reprezentacyjnym miejscem spacerów mieszkańców ówczesnego miasta. Mimo, że to wciąż to samo miasto – Malbork – trudno nazwać tę wielką połać zieleni reprezentacyjną. Co prawda, każdego roku oczyszcza się park ze starych schorowanych drzew, ale to powszechna praktyka na dużych terenach zielonych. Wszędzie też, w miejsce wyciętych drzew, sadzi się nowe. Czy tak działo się na przestrzeni lat w parku malborskim?
- Zaniedbania na tym terenie sięgają wielu lat i po raz pierwszy od bardzo dawna władze miasta znalazły środki na to, by rozpocząć tam prace kompleksowe – twierdzi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Dlatego też, przez wiosnę i lato, prowadzone tam były prace związane z oczyszczaniem terenu oraz z karczowaniem i wyrywaniem dzikiej roślinności, która rozpanoszyła się w parku. Pierwsze efekty tych prac są widoczne choćby w pobliżu OSiR, skąd można w końcu zobaczyć rzekę Nogat – opowiada.
W Informatorze Gospodarczym wydanym przez Urząd Miasta Malborka czytamy, że w przygotowaniu jest projekt rewitalizacji parku w północnej części miasta. Ma to przywrócić mu dawne  funkcje rekreacyjne i turystyczne. W założeniu, park będzie wyposażony w ścieżki rowerowe oraz ławki, a wszystko wśród zieleni.
Zapytaliśmy burmistrza o konkrety. Czy oprócz corocznego przycinania drzew, karczowania dzikiej roślinności i sprzątania dzieje się w Parku Północnym coś ponadto?
Co zaplanowano w parku, w jakim czasie i ile to będzie kosztowało?
- Prace będą kontynuowane w przyszłym roku, jednak, by doprowadzić park do stanu zadowalającego, potrzeba 2-3 lat – odpowiada włodarz. - Upiększenie parku i przywrócenie go do stanu świetności, to kwestia większych pieniędzy i tu będziemy się starać o środki zewnętrzne z funduszy unijnych. Teraz we własnym zakresie staramy się doprowadzić park do stanu przyzwoitości.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test