niedziela, 22 września 2024 01:16
Reklama
Reklama

Czy mamy do czynienia z legendarnym grodem Zantyr?

POWIŚLE. W okolicach Białej Góry, w niewielkim, na razie rozpoznawczym wykopie, archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. Wszystko wskazuje, że w tym właśnie miejscu była osada z czasów krzyżackich.
Czy mamy do czynienia z legendarnym grodem Zantyr?
Badania regionu Białej Góry i okolic, pod kątem poszukiwań legendarnego Zantyru, trwają od
XIX w. Grupa archeologów z Muzeum Zamkowego w Malborku prowadzi badania od około roku.
- Zawężaliśmy krąg poszukiwań, pomogła nam współpraca z miejscową ludnością i udało się – opowiada archeolog Zbigniew Sawicki. - Osada jest młodsza od historycznego Zantyru, wiele znalezionych artefaktów wskazuje na pierwszą połowę XIV wieku.
Wśród znalezisk jest moneta - brakteat krzyżacki, którą specjaliści datują na lata 1325-1335  i fragment ostrogi żelaznej, klucze, gwoździe, przęślik glininy, kamienne żarno i szereg innych zabytków. Do wręcz sensacyjnych odkryć zaliczyć można gotycką cegłę i dachówkę, najprawdopodobniej z demontażu innej budowli. Skąd wzięły się w tym miejscu? Z jakiej budowli pochodzą?
- Niewykluczone, że szereg znalezionych na osadzie zabytków mogło być dostarczone drogą wodną w drodze wymiany – przypuszcza Zbigniew Sawicki.
Efektem prac wykopaliskowych było pozyskanie ok. 150-200 kg ceramiki, którą po oczyszczeniu, archeolodzy spróbują poskładać w całości. Jest wiele połamanych elementów z brązu i żelaza, ale są również zachowane w całości noże, a nawet pierścionek!
Na początku przyszłego roku, prawdopodobnie już w lutym lub marcu, znaleziska będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Potem, po odpowiednich zabiegach konserwatorskich, eksponaty zostaną zaprezentowane w salach zamku w Sztumie.
Mimo, że odkrycia nie potwierdzają, że mamy do czynienia z legendarnym grodem Zantyr, archeolog Zbigniew Sawicki twierdzi – Są bardzo interesujące badawczo i ekspozycyjnie.

 Więcej w Gazecie Malborskiej ukazującej się wraz z Dziennikiem Pomorza na terenie pow. malborskiego


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test