sobota, 21 września 2024 21:46
Reklama
Reklama

Grunt to interes - dom do rozbiórki, mieszkańcy – do pcheł?

MALBORK. Sześć rodzin z domu na Starym Mieście 25 zostanie wysiedlonych. Mają dostać mieszkania nie gorsze od tych, które mają. Jednak na „czynszówki” TBS ich nie stać...
Grunt to interes - dom do rozbiórki, mieszkańcy – do pcheł?
Sześć rodzin opuści swoje mieszkania przy Starym Mieście 25. Ich dom będzie rozebrany, bo w tym miejscu miasto ma grunt, za który spodziewa się dostać bardzo dobrą cenę.
Zanim w okolicach ul. Solnej stanie zapowiadany nowoczesny kompleks hotelowy, teren pod tę i inne inwestycje musi być całkowicie „wyczyszczony”. To oznacza rozbiórki i przesiedlenia mieszkańców. Taki los czeka również lokatorów Starego Miasta 25. O tym, że ich budynek będzie wyburzony wiedzą od lata. 
- Wezwano nas w czerwcu na ogólne spotkanie w urzędzie miasta – opowiada Joanna Andrzejewska, która zajmuje mieszkanie pod nr 4. – Oświadczono nam, że będą rozbiórki, a my zostaniemy przesiedleni i żadnych szczegółów – dodaje – Na protesty usłyszeliśmy, że miasto jest właścicielem budynku i ma prawo dysponować swoim majątkiem.
Po kilku dniach od spotkania w magistracie, wszyscy mieszkańcy domu otrzymali propozycje zamieszkania w bloku TBS. Żadna z rodzin jednak nie spełnia warunków finansowych, by móc wprowadzić się do miejskiej czynszówki - większość z nich to bezrobotni, lub pracujący za najniższą krajową. Czekają na godziwe warunki mieszkaniowe, które zaproponuje im administracja.
- W mieszkaniu przy Kraszewskiego zaatakowały nas pchły!!! – mówi z oburzeniem Joanna Andrzejewska. – Zaadaptowany strych, który wymaga remontu i piece. A przecież my mamy centralne ogrzewanie..
Odmówiła przyjęcia tego lokalu i jakież było jej zdziwienie, kiedy poszła z Lucyną Muchą obejrzeć zaproponowane sąsiadce mieszkanie…to samo.
- Nikt nie zadał sobie trudu, by przyjść do nas i zobaczyć jak mieszkamy – mówi kobieta. – Mamy ponoć zagwarantowane mieszkania o standardzie nie niższym niż ten, który teraz mamy. Gdyby ktokolwiek się zainteresował nami, wiedziałby, że na piece nie przejdziemy – twierdzi.
Każda z sześciu rodzin spod numeru 25 na Starym Mieście ma swoją historię, opowieść o przeprowadzkach, tułaczkach i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Kiedy kolejno otrzymywali przydział na mieszkania właśnie w tym domu, byli przekonani, że to już na zawsze.
Więcej - w najbliższym wydaniu „Gazety Malborskiej” (wraz z "Dziennikiem Pomorza") 21 listopada.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test