sobota, 21 września 2024 19:09
Reklama
Reklama

Debata o problemach zamiatanych pod dywan

MALBORK. Teraz za podwyżkami pójdą remonty – obiecał burmistrz Rychłowski podczas debaty z mieszkańcami. To miało być spotkanie partnerskie o problemach miasta. Była też "spowiedź". Emocje wzbudziła obiecana uchwała o sprzedaży mieszkań komunalnych.
Debata o problemach zamiatanych pod dywan

W sali w Miejskiego Domu Kultury 50 osób wysłuchało wystąpienia burmistrza Andrzeja Rychłowskiego, który przedstawił stopień realizacji inwestycji zapisanych w swojej majowej deklaracji.
Kończy się pierwszy rok pana kadencji, spotykamy się, by zapytać, co zostało zrealizowane – powiedział Waldemar Klawiński, prezes stowarzyszenia Malborskie Centrum Kwadrat, organizator debaty w ramach akcji “Masz głos, masz wybór”
Przypomnijmy, w maju podczas pierwszej debaty z malborczykami, burmistrz złożył kilka obietnic. Na piątkowe spotkanie przyszło ponad 50 osób, by dowiedzieć się, jak tez wygląda sprawa realizacji założonych wtedy celów. Jednym z nich jest przebudowa centrum miasta, konkretnie ul. Kościuszki.
Przez 15-20 lat niewiele się działo w centrum, budowa deptaka była wielkim problemem – wyjaśniał Andrzej Rychłowski. - Jeszcze 11 miesięcy temu nie było pozwolenia na jego budowę, nam udało się ją uzyskać. Miasto musi mieć centrum – serce. Zaczynamy od ronda, które jest dość kosztowna inwestycją – 6,5 mln zł.
Kolejnym celem, o którym mówił włodarz w maju jest przebudowa okolic cmentarza: wymiana oświetlenia na stylowe latarnie, do tego nowe chodniki, nowy asfalt i...nowe stragany. To dopiero będzie. A czy rozpocznie się budowa drugiego budynku socjalnego w malborku jeszcze w tym roku?
Budowa się opóźnia, ponieważ bank nie udzielił nam na czas poręczenia, ale jeśli pogoda dopisze, to jeszcze w tym lub na początku przyszłego zaczniemy budować – zapewnił burmistrz.
W Malbork Welcome Center, czyli nowoczesnym Biurze Obsługi Turysty prace remontowe trwają, choć ruszyły z 3 miesięcznym opóźnieniem.
Do końca marca przyszłego roku budynek oddamy do użytku – obiecuje Andrzej Rychłowski. - To stara budowla i dużo niespodzianek wychodzi w trakcie remontu, ale mam nadzieję, ze będzie to prawdziwa perełka.
Emocje, dotąd powściągane, wzbudziła obiecana uchwała o sprzedaży mieszkań komunalnych, jak również niedawnych podwyżek czynszów w tychże. Mieszkańcy pytali z czego wynika większa opłata oraz na jakich zasadach będą przyznawane ulgi przy wykupie lokali komunalnych.
Żeby remontować i utrzymywać w nalezytym stanie mieszkania komunalne potrzebne są pieniądze – stąd podwyżka – tłumaczył burmistrz. -  A w marcu będzie kolejna – zapowiedział Andrzej Rychłowski. -  Warunki mieszkań są złe, bo nie ma pieniędzy, a dlaczego ich nie ma? Bo są niskie opłaty.
Na tę wieść podniosły się głosy, że przecież zawsze część pieniędzy z opłat czynszowych odprowadzana do ZGKiM jest na remonty.
Dotąd wszystkie problemy w ZGKiM były zamiatane pod dywan, ale od stycznia przyszłego roku zakład stanie się spółką z o.o.. Nastąpi jego restrukturyzacja. Do dziś nie wiadomo ile, jaka wspólnota miała wkładów, bo pieniądze szły do wspólnego “kotła” - tłumaczy burmistrz. - Samorząd dokładał, a remontów i tak było za mało. To się zmieni – obiecał włodarz. - Teraz będę pieniądze i będą remonty.
Jak usłyszeliśmy, miasto musi zwrócić prawie 1,5 mln zł wkładów, których ZGKiM nie odprowadzał do wspólnot mieszkaniowych.
W sprawie uchwały, na mocy której będzie można wykupić lokal komunalny z ulgą, Andrzej Rychłowski powiedział, że wyłonionych zostało ok tysiąca mieszkań, które będą wprowadzone do potrzebnej uchwały. Wówczas będzie można je kupić na preferencyjnych warunkach. Które to mieszkania, dowiemy się w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta. Na dziś ulga wynosi 70 proc, ale burmistrz obiecał, że będzie wnioskował o 90 proc.
Malborskie Centrum Kwadrat, organizator debaty, przeprowadza również monitoring działań magistratu. Już wkrótce przedstawi dokument, który przybliży szczegóły z realizacji wszystkich zadań wypunktowanych w deklaracji z 21 maja tego roku.
A juz dziś zapowiadamy kolejną debatę z udziałem burmistrza, na której przedstawi pięć zadań do wykonania w roku następnym. Spotkanie jest umówione na luty 2008 r.

 


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test