sobota, 21 września 2024 19:25
Reklama
Reklama

Autor powojennej koncepcji odbudowy zamku

MALBORK. Wspomnienie o wspaniałym człowieku Maciej KIlarski - mgr inż. architektury, konserwator zabytków, historyk sztuki. Pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku przez ponad 30 lat. Wielu pracowników zamku w Malborku uważa go za autorytet.
Autor powojennej koncepcji odbudowy zamku
Ur. się 24 lutego 1922 roku w Poznaniu. Pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku przez ponad 30 lat. Wielu pracowników zamku w Malborku uważa go za autorytet. Na taką opinię zasłużył sobie pracowitością, wiedzą i pasją, która towarzyszyła mu przez wszystkie lata pracy.
Autor powojennej koncepcji odbudowy zamku, zmarł 28 września 2003 r.
Macieja Kilarskiego- Jan był nauczycielem, matka- Wanda była uzdolniona plastycznie. W czasie okupacji niemieckiej wraz z rodzicami osiedlił się we Lwowie. W 1929 r. z ojcem i siostrą odwiedził Włochy. Dzieła architektoniczne, które zobaczył wywarły na nim ogromne wrażenie. Kolejnym etapem jego życia były studia w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim. Tam poznał profesora Wiktora Zina, wówczas studenta historii sztuki, autora popularnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Swoje wykształcenie uzupełnił w Gdańsku, gdzie ukończył architekturę. Od 1961 r. pracował w Muzeum Zamkowym w Malborku. Codziennie dojeżdżał do pracy pociągiem. W czasie podróży szkicował portrety ludzi zupełnie nieznanych, z którymi akurat przyszło mu podróżować, ale również portrety swoich kolegów z pracy, czy ważnych postaci historycznych. Tak powstał cykl „Portrety z pociągu”. W Muzeum Zamkowym pracował do 1991 roku, następnie działał w Radzie Do Spraw Zabytków.
13 sierpnia 2003 r. spotkał się z młodzieżą niepełnosprawną podczas realizacji programu „Odkryte wykopalisko”.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test