Głównym założeniem organizatorów było umożliwienie młodym ludziom spotkania się, poznania kultury i historii miasta.
Na turniej, zaprzyjaźnionych z Malborkiem miast, nie przyjechała jedynie młodzież z Monheim Am Rhein (Niemcy). Pozostali uczestnicy współpracujący kolejno to: od 1995 r. Nordhorn (Niemcy), od 1997 r. Troki (Litwa), od 1999 r. Sölvesborg (Szwecja), od 2004 r. Margny lés Compiegne (Francja) z wizyty byli bardzo zadowoleni.
- W programie poza rywalizacją sportową nie zabrakło miejsca na zwiedzanie naszego miasta i zamku. Spotkanie młodzieży było dobrą okazją dla niej do szlifowania języka obcego. Młodzi porozumiewali się między sobą głównie w jęz. angielskim i niemieckim. Chcieliśmy, aby zaproszeni goście wracając do domu, dobrze wspominali naszą gościnność, życzliwość, żeby chcieli wracać do Malborka. Dlatego, poza zwiedzaniem i zorganizowanym turniejem, przygotowaliśmy dla nich specjalne ognisko i dyskotekę. Myślimy, że udało nam się spełnić ich oczekiwania: ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, aby ci młodzi ludzie mieli co wspominać po powrocie do rodzinnego domu - podsumowuje Andrzej Lewandowski, inspektor ds. sportu w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu w Malborku.
- Środki potrzebne na przeprowadzenie projektu pozyskaliśmy z Unii Europejskiej w ramach programu „Europa dla obywateli”. Jednak nie udałoby się zrealizować tego programu bez pomocy władz miasta, które dofinansowały program. Obok wielu różnych atrakcji, jak zwiedzanie Gdańska, młodzież miała okazję poznać historię Solidarności w muzeum „Drogi do Wolności” – dodaje Janusz Biskupski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.
Reklama
Szlifowania języka w grze i przy ognisku
MALBORK. W dniach 12 – 16 września Malbork gościł młodzież miast partnerskich, która uczestniczyła w turnieju piłki nożnej chłopców i piłki siatkowej dziewcząt.
- 20.09.2007 16:54 (aktualizacja 15.08.2023 10:05)