sobota, 21 września 2024 12:45
Reklama
Reklama

Zagadka zbiorowego grobu w rękach specjalistów

MALBORK. Fundacja “Pamięć” zajmie się sprawą szczątków znalezionych na placu budowy przy ul. Piastowskiej. Również dr Reiner Zacharias przejrzy archiwa, by pomóc w rozwikłaniu tajemnicy masowej mogiły.
Zagadka zbiorowego grobu w rękach specjalistów
 Władze miasta zwróciły się do Fundacji “Pamięć”, która zajmuje się m.in. ochroną miejsc pamięci, cmentarzy i niemieckich grobów. W poniedziałek doszło do spotkania z przedstawicielami fundacji.
- Fundacja “Pamięć” chce ustalić, czy przy ul. Piastowskiej pochowani zostali obywatele niemieccy. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia, że są to niemieckie szczątki, fundacja chce znaleźć im miejsce pochówku – mówi Piotr Szwedowski, sekretarz miasta. - To tajemnica tego miasta, na razie nie wiemy, na ile uda się ją rozwikłać. Ale intencja jest taka, by uczcić i godnie potraktować te szczątki, pochować je zgodnie z narodową tradycją.
Masowym grobem zainteresował się także dr Reiner Zacharias, który urodził się w Malborku i tu spędził pierwsze lata swojego życia.
- Podczas niedawnego spotkania dr Zacharias opowiadał o 1945 roku i o tym, jak wraz z rodziną uciekali z Malborka, jak wyglądało miasto, gdy wchodziły do niego wojska radzieckie – dodaje Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
Dr Zacharias obiecał, że sprawdzi wszelkie niemieckie źródła, by sprawdzić, czy nie znajdą się tam jakiekolwiek zapiski, które pomogłyby w rozwiązaniu tajemnicy zbiorowej mogiły. Podjął się także, że przejrzy archiwum w Gdańsku, w którym są materiały pochodzące z Malborka.
- Obiecał, że zbierze wszelkie informacje, by tę zagadkę wyjaśnić – mówi burmistrz.
O sprawie dowiedzieli się także inni dawni mieszkańcy naszego miasta, dzisiaj mieszkający po drugiej stronie Odry. Wśród pochowanych mogą być przecież ich dawni znajomi czy sąsiedzi.
- Ostatnio słyszałem opowieść, którą podzieliła się starsza pani. Przyjechała wraz z mężem do Malborka w 1945 roku. Mężczyzna wyszedł z domu załatwić coś na mieście i już nie wrócił. Po kilku dniach kobieta zaczęła go szukać. Trafiła do kostnicy, która była wówczas przy dzisiejszym sądzie. Tam, wśród kilkudziesięciu rozebranych ciał, znalazła męża. Udała się do domu po ubranie, bo chciała godnie go pochować. Wróciła następnego dnia, ale nie było tam już żadnych zwłok, nikt nie udzielił jej też żadnych informacji – podzielił się jedną z malborskich historii burmistrz Rychłowski.
Przypomnijmy, na ten wspólny grób natrafili robotnicy pracujący przy rozbiórce budynku przy ul. Piastowskiej 15. Początkowo wydawało się, że w mogile znajduje się kilkadziesiąt ludzkich szczątków; pochowano je już na cmentarzu Komunalnym. Jednak kilka tygodni po pierwszym odkryciu okazało się, że ziemia przeznaczona pod hotel kryje w sobie większy grób. Do tej pory wydobyto z niego szczątki ponad 700 osób. Wedle historyków, ta liczba może jeszcze wzrosnąć.
- W Malborku podczas działań wojennych zginęło ok. 1500 osób. Część z nich mogło trafić do tej mogiły – przypuszcza burmistrz.
- Pochowane tam zostały osoby, po których pamięć nagle się urywa. Do tej pory nigdy nie było żadnego śladu na temat tego, co wydarzyło się w tym miejscu. Prawdopodobnie, gdyby był, to pewnie nigdy nikt nie robiłby dancingów w lokalu, który stał obok – mówi Piotr Szwedowski.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test