sobota, 21 września 2024 07:35
Reklama
Reklama

Trakt Jana Pawła II woła o pomstę do nieba!

MALBORK. Minęły trzy lata od podjęcia uchwały Rady Miasta, na mocy której jednej z uliczek na Starym Mieście nadano imię Jana Pawła II. Tam „kocie łby” zamieniają się w byle jaki chodnik. Zaproszeniem do chwili refleksji nie są także ławki, które czasy świetności mają już za sobą. W rzeczywistości trudno znaleźć uzasadnienie, że jest to miejsce godne Papieża.
Trakt Jana Pawła II woła o pomstę do nieba!
Nie była to łatwa decyzja, bo zanim zapadła, samorządowcy i urzędnicy przez pół roku szukali miejsca godnego pamięci Ojca Świętego. Wybrali.
- Proponowane umiejscowienie traktu pieszego poświęcone naszemu rodakowi nie jest przypadkowe – przekonywali rajcy w uzasadnieniu do uchwały podjętej we wrześniu 2005 roku. - To najkrótsza droga łącząca dwie parafie malborskie. Już w okresie historii trakt ten otaczany był szczególnym kultem. W wieku XV i XVI ulica stanowiła łącznik dla pielgrzymów pomiędzy figurą Matki Bożej umieszczonej we wnęce Zamku Wysokiego, a obrazem Matki Bożej Malborskiej umieszczonej w kapliczce tuż przy bramie Mariackiej. W okresie przedwojennym była to główna i najbardziej znana na Pomorzu malborska ulica. Nadanie nazwy Traktu Jana Pawła II w centrum miasta, które swoim umiejscowieniem łączy historię naszego miasta z teraźniejszością, będzie widocznym świadectwem pamięci o Najwspanialszej Postaci w dziejach ludzkości, pozostawionym potomnym.

Blisko rok trwało ustawianie trzech tabliczek informujących wszystkich przechodniów, że oto znaleźli się na trakcie poświęconym papieżowi-pielgrzymowi. Później, sądząc o tym, jak dzisiaj wygląda to miejsce, całkowicie przestano zaprzątać sobie nim głowę.
Trakt zaczyna się przy kościele św. Jana Chrzciciela. Tam „kocie łby” zamieniają się w byle jaki chodnik. Zaproszeniem do chwili refleksji nie są także ławki, które czasy świetności mają już za sobą. W rzeczywistości trudno znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie, że jest to miejsce godne Jana Pawła II. Idąc dalej, mijamy Ratusz, przy którym zmienia się również nawierzchnia traktu. Na gorszą. Wystające płytki, studzienki kanalizacyjne, o które można się potknąć… I pusto, ani żywego ducha, choć z ratuszowej wieży właśnie odgrywają malborski hejnał, który miał być atrakcją dla uszu spacerujących. Na trotuarze widać „ślady” pozostawione przez gołębie. Dobrze, że choć one umiłowały to miejsce. Za parę kroków trakt Jana Pawła się kończy, ostatnia tabliczka stoi tuż przy baszcie, prywatnym zabytku.

* * *
Trzydzieści lat temu zaczęliśmy odczuwać dumę, że nasza ojczyzna wydała Ojca Świętego, który miał nas przez kolejne dekady tyle nauczyć. Szkoda, że w Malborku tak kiepsko manifestujemy nasz szacunek do Papieża-Polaka, naszą pamięć i miłość. Musimy wierzyć, że miało być inaczej. W przeciwnym razie słowa z uzasadnienia uchwały radnych byłyby hipokryzją w najczystszym wydaniu: „Trakt ten będzie odpowiednim miejscem, gdzie wypoczynek mieszkańców nie spowoduje wystąpienia sytuacji, w których będzie ono narażone na zbeszczeszczenie, jak to mogłoby wystąpić w przypadku innego miejsca – przekonywali samorządowcy, szybko zapominając o składanym Janowi Pawłowi II hołdzie, skoro nie zadbali o stan szlaku, który wcale do spacerowania nie zachęca”.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test