sobota, 21 września 2024 05:22
Reklama
Reklama

Serce miasta do wiosny okupować będą ekipy budowlane

MALBORK. Za siedem miesięcy podziwiać mamy kolejną odsłonę przebudowy centrum miasta. – O ile pogoda pozwoli na prowadzenie prac – zastrzega burmistrz.
Serce miasta do wiosny okupować będą ekipy budowlane
W maju serce miasta ma być jak nowe. Całkowitym przeobrażeniom ma ulec okolica ul. Kościuszki, takie przynajmniej są oficjalne plany magistratu. W piątek teren budowy urzędnicy przekazali w ręce wykonawców wszystkich przedsięwzięć.
- W pierwszej kolejności firma prowadzić będzie prace ziemne, które zakończą się w ciągu miesiąca, półtora. Oczywiście, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, prowadzone w tym miejscu inwestycje zakończone zostaną w maju – zapowiada Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka -. A nawet jeśli zdarzyłby się poślizg, to byłby on przeniesiony w dalszą część Kościuszki, by ta pierwsza była już wykończona z nowym skrzyżowaniem, uporządkowaną zielenią.
Zamiast dzisiejszego blaszanego płotu, przed domem handlowym Jurand, będzie tańcząca fontanna w barwach tęczy, która powstanie na centralnym placu. Wymieniona zostanie także nawierzchnia jezdni i chodników do skrzyżowania ul. Kościuszki z ul. Warecką. Drogowcy pojawią się także na ul. Piastowskiej, by przebudować ją u zbiegu z ul. Parkową. Tam powstanie kolejne rondo. Docelowo, oblicze ma zmienić również zielony skwerek, gdzie dotychczasowe ławki pod gołym niebem mają zastąpić stoliki amerykańskiego fast foodu.

Kino drogi
Z mieszanymi uczuciami pożegnamy także budynek dawnego kina Capitol. Mieszanymi, bo wielu mieszkańców łączy z tym miejscem wspomnienia z pierwszych dorosłych filmów, koncertów rockowych i randek. To już nie wróci – prywatny właściciel nieruchomości przymierza się do budowy nowej powierzchni handlowej. Najpierw jednak będziemy świadkami rozbiórki i wywożenia dawnych murów, które pamiętają lata 30. ubiegłego wieku. Jaka będzie ostatnia droga kina?
- Najbardziej zasadnym wydaje się wywożenie po betonowych płytach, które mają niebawem zostać ułożone, by ułatwić dojazd w kierunku Parkowej. Trafią na gruzowisko, które powstało na ul. Dalekiej – informuje burmistrz Rychłowski.  -  Wożony jest tam cały gruz ze wszystkich budów i rozbiórek w Malborku. Wydaliśmy zgodę inwestorom na takie rozwiązanie. Później wynajmiemy kruszarkę, która zmieli to wszystko. Uzyskany w ten sposób materiał będzie służyć jako podbudowa dróg gruntowych.
Choć w ten sposób przetrwa więc wiele obiektów, które w ostatnim czasie zniknęły z malborskiego krajobrazu. Kiedy poszarzały budynek zastąpiony zostanie nowym?
- Inwestor przedstawił nam koncepcję nowego budynku. Teraz przyszedł czas na etap projektowania – mówi włodarz. - Ja wiem, że chciałoby się mieć deptak w całości wypełniony, ale skoro czekaliśmy na to 30 lat, to jeszcze poczekamy. A efekt i tak będzie. Nie da się wszystkiego skoordynować w jednym czasie.


Uwaga, kierowcy!
Najbliższe miesiące będą próbą cierpliwości dla wszystkich: mieszkańców centrum, osób, które odwiedzają sklepy i banki w tej części miasta, klientów hoteli, restauracji i barów oraz  właścicieli tych firm, do których dostęp może być utrudniony. To również test dla zmotoryzowanych, którzy muszą liczyć się z nową organizacją ruchu. Według wstępnych zapowiedzi, pod zamek będzie można dojechać ul. Solną. W kierunku parku, o czym już wspominaliśmy, będzie tymczasowa betonowa droga. Na pierwszy rzut oka najgorzej zapowiada się wjazd w ul. Kościuszki. Władze miasta negocjują z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad możliwość zjazdu z al. Rodła wprost na ul. Kościuszki przed hotelem Grot.
- GDDKiA wstępnie zaakceptowała takie rozwiązanie – mówi burmistrz.
Ale kierowcy nie muszą się obawiać, że wszystkie utrudnienia wystąpią w centrum jednocześnie i praktycznie od zaraz sparaliżują ruch. Tak przynajmniej uspokajają urzędnicy.
- Jeszcze nie rozpoczną się prace, do miesiąca potrwają formalności związane z nową organizacją ruchu, droga objazdowa z płyt też musi zostać najpierw ułożona – wyjaśnia Dariusz Lemka, architekt miasta.
- Kierowcy powinni przede wszystkim obserwować znaki, które pojawią się tam w perspektywie tygodnia – dodaje Andrzej Rychłowski. - Realizacje inwestycji się nałożyły na siebie, wszystko się zbiegło, ale to dobrze, bo uciążliwość wystąpi w jednym czasie.
W magistracie zapewniają, że również na tyłach ul. Kościuszki, gdzie teren pod centrum handlowe kupiła firma Gino Investments z Warszawy, pojawią się robotnicy. To po sąsiedzku, z trwającą już budową innego obiektu, realizowanego przez Mariusza Tuszakowskiego, miejscowego przedsiębiorcę. W ten trend włączyła się także Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Stawiać co prawda niczego nowego nie będzie, ale przymierza się do odnowienia elewacji  swojego bloku stojącego w tej części ul. Kościuszki, którą modernizacja czeka w kolejnym roku.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test