niedziela, 22 września 2024 20:26
Reklama
Reklama

Po bandyckich atakach, Wtórpol wycofał się ze współpracy z PCK

MALBORK. Z charakterystycznych pojemników na używaną odzież, ustawionych w różnych częściach miasta, usunięte już zostało logo Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizacja współpracowała z firmą Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej tylko do końca lipca.
Po bandyckich atakach, Wtórpol wycofał się ze współpracy z PCK
Wielu mieszkańców wrzucało do kontenerów zbędne, ale nadal nadające się do użycia, ubrania z myślą o niezamożnych. Część tej odzieży faktycznie trafiała do rąk ludzi potrzebujących pomocy za pośrednictwem PCK. Jednak umowa organizacji z firmą Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej miała także wymiar finansowy.
- Oprócz przekazywania do PCK części najlepszej odzieży, zobowiązaliśmy się do wpłacania na konto tej organizacji ponad 2,4 mln zł rocznie. Zarówno ja, jak i pracownicy Wtórpolu z dumą mówimy o tym, że dzięki współpracy z nami, PCK może zwiększyć zakres pomocy niesionej potrzebującym – tłumaczy Leszek Wojteczek , właściciel PPHU Wtórpol.
Ale tak było do ostatniego dnia lipca.
- Kończymy współpracę z firmą Wtórpol ze Skarżyska - Kamiennej, polegająca na zbieraniu odzieży do pojemników oznakowanych znakiem PCK – informuje Małgorzata Szukała, kierownik Działu Promocji Zarządu Głównego PCK. - Z dniem 1 sierpnia odzież wrzucana do pojemników bez znaku Czerwonego Krzyża, nie trafia już do naszej organizacji.

Jak wyjaśnia właściciel Wtórpolu, firma znalazła się w sytuacji, w której nie była w stanie udźwignąć zobowiązań umowy z PCK. Oto fragment oficjalnego oświadczenia Leszka Wojteczka:
- Rok temu zakończyliśmy w przedsiębiorstwie olbrzymią, finansowaną z kredytów, inwestycję o wartości kilku milionów euro. Była ona niezbędna, aby utrzymać się na konkurencyjnym europejskim rynku branży odzieży używanej. W ostatnim roku wzrosły koszty pracy, relacja dolara do złotego jest wyjątkowo niekorzystna dla eksporterów i doprowadziła już do upadku wiele firm. Ponad dwa lata temu nasza firma stała się celem bandyckich ataków. Nastąpiły po sobie seria pożarów budynków i samochodów, ostrzelany z broni maszynowej dom jednego z kierowników, wrzucony na podwórko granat, który na szczęście nie wybuchł, bomba eksplodująca pod moim samochodem. Przedsiębiorstwo poniosło ogromne straty materialne. Najgorsze jest jednak to, że bandytów nie złapano do dziś, ja wciąż czuję się zagrożony. Gdyby zdarzyło się jakieś nieszczęście, na przykład wielki pożar, w ciągu chwili pracownicy utraciliby miejsca pracy, a ja stałbym się bankrutem. W tej szczególnej sytuacji, czując odpowiedzialność za byt przedsiębiorstwa i los ponad tysiącosobowej załogi, uznałem za najważniejsze możliwie szybkie spłacenie zaciągniętych kredytów. To jest trudna decyzja, niosąca także negatywne skutki. Oprócz częściowej redukcji zatrudnienia, jest to, niestety, także świadoma rezygnacja ze współpracy z PCK. Kwoty pieniędzy wynikające z umowy dotychczas wpłacane na konto PCK jestem zmuszony przeznaczyć na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

To stanowisko firmy. Ale Czerwony Krzyż nie ukrywa, że nie do końca był zadowolony z działalności przedsiębiorstwa, którą firmował swoim znakiem.
- Docierały do nas sygnały, że Wtórpol nie wywiązuje się ze swojego obowiązku systematycznego opróżniania pojemników. Jest nam bardzo przykro z tego powodu i choć nie jest to naszą winą, przepraszamy. Prosimy o cierpliwość do czasu zakończenia rozmów z nowym partnerem, który będzie wraz z nami prowadził przedsięwzięcie ekologiczne o podobnym charakterze – zapowiada Małgorzata Szukała.
Teraz mamy więc trzy wyjścia: albo szukać na własną rękę rodzin, które przyjmą od nas używane ubrania, albo poczekać na decyzję PCK, albo nadal wrzucać odzież do pojemników Wtórpolu.
- Niezależnie od decyzji o rozwiązaniu umowy z PCK zamierzamy dalej prowadzić działalność polegającą na zbieraniu, sortowaniu, odzysku, recyklingu i utylizacji odzieży używanej – zapowiada właściciel firmy, która nie usunęła pojemników. - Na terenie miast,  praktycznie bezpłatnie likwidujemy problem tych odpadów.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test