niedziela, 22 września 2024 18:29
Reklama
Reklama

"Krzyżacy" chcą uratować malborski szpital

MALBORK. Z wizytą w grodzie nad Nogatem przebywał dr Klaus Hemprich, jeden z filarów Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego w Malborku działającego po zachodniej granicy. Tworzą je m.in. dawni mieszkańcy miasta pomagając ratować historyczny obiekt.
"Krzyżacy" chcą uratować malborski szpital
Władze miasta chcą wygospodarować środki na prace wykończeniowe w Szpitalu Jerozolimskim. W rozmowie z dr Klausem Hemprichem, przedstawicielem  Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego w Malborku, partnerem rekonstrukcji zabytkowej budowli, ustalony został wstępnie los zabytku.
–    W spotkaniu z przewodniczącym Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego dr Klausem Hemprichem, uczestniczył także dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Malborku. Rozmawiano na temat koncepcji wykorzystania budynku Szpitala Jerozolimskiego. Pojawiły się propozycje z obu stron, m.in. wykorzystania parku przy budynku na plenerową galerię rzeźb tworzonych choćby podczas takich warsztatów rzeźbiarskich jak te, które miały miejsce w Malborku niedawno – relacjonuje Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka.
Władze miasta zaproponowały, by obiekt trafił pod skrzydła MDK. Ale organizacja, która wspiera odbudowę Szpitala Jerozolimskiego nie tylko dobrym słowem, ale i konkretnymi pieniędzmi, musi zgodzić się na takie rozwiązanie.  
–    Pojawiły się propozycje z obu stron, m.in. wykorzystania parku przy budynku na plenerową galerię rzeźb tworzonych choćby podczas takich warsztatów rzeźbiarskich jak te, które miały miejsce w Malborku niedawno. Rozmawiano też o możliwości utworzenia w kilku pomieszczeniach pokoi dla odwiedzających miasto gości, co pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów po stronie miasta w przypadku wizyt delegacji – mówi Skonieczny. - Propozycje zostaną przesłane przez dyrektora MDK do Niemiec, gdzie swoją opinię na ten temat przedstawi całe stowarzyszenie. Mamy nadzieję, że decyzje po stronie niemieckiej zapadną na tyle szybko, by już w przyszłorocznym budżecie można było planować środki na zagospodarowanie obiektu.
Szacuje się, że do zakończenia wszystkich prac potrzeba jeszcze ok. 1,8 mln zł. W tym roku magistrat pozyskał nieco ponad 219 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną wykorzystane na wykonanie izolacji budowli oraz odbudowę historycznych wejść do budynku.
- Prace, na które przyznano nam pieniądze w ostatnim czasie zostaną rozpoczęte jeszcze w okresie wakacyjnym – zapewnia wiceburmistrz.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test